باشگاه خبرنگاران/به دنبال حمله معترضان به توافق صلح در منطقه قره‌باغ به پارلمان ارمنستان، رئيس مجلس اين کشور مورد ضرب و شتم شديد قرار گرفت و در نهايت بيهوش شد.
 
به نقل از گاردين، معترضان به توافق صلح آميز براي پايان دادن به جنگ در منطقه قره باغ، خشمگين به ساختمان‌هاي دولتي در ايروان در پايتخت ارمنستان، به ويژه پارلمان اين کشور حمله کردند و با سر دادن شعار «نيکول به ما خيانت کرده است»، نام او را از سر در دفترش پايين کشيدند.

بلافاصله پس از اعلام نيکول پاشينيان، نخست وزير ارمنستان درباره معامله «دردناک» با جمهوري آذربايجان، صدها نفر در اعتراض به اين تصميم به خيابان‌ها آمدند. در جريان اين اعتراضات، شيشه پنجره‌هاي محل اقامت پاشينيان به دست معترضان شکسته شد.

با شروع درگيري‌ها و پرتاب اشياء، جمعيت نيز به اجبار به پارلمان ارمنستان راه يافتند. رئيس مجلس ارمنستان نيز گرفتار معترضان و بر اثر ضرب و شتم بيهوش شد.

با امضاي توافقنامه صلح جديد پاشينيان که با ميانجيگري روسيه انجام شد، جمهوري آذربايجان صاحب امتيازاتي مي‌شود که دهه‌هاست به دنبال آن است، موضوعي که موجب خشم معترضان شده است.

اين توافق نامه از نيرو‌هاي ارمني مي‌خواهد تا کنترل برخي مناطق را که در خارج از مرز‌هاي قره باغ از جمله منطقه شرقي آغدام در دست گرفته، تحويل دهد. اين منطقه از نظر آذربايجان داراي وزن نمادين شديدي است و شهر اصلي آن در جريان درگيري‌ها کاملاً غارت شده و تنها بناي سالم باقي مانده مسجد جامع آن است؛ ارامنه همچنين منطقه لاچين را که جاده اصلي منتهي قره باغ به ارمنستان را در اختيار دارد، واگذار خواهند کرد.

ويدئو‌هاي خبري حاکي از آن است که نيرو‌هاي حافظ صلح در حال سوار شدن به هواپيما‌هاي نظامي براي اعزام به قره باغ به منظور نظارت بر خروج نيرو‌هاي ارمني از منطقه‌اي هستند که از زمان جنگ بين کشور‌هاي همسايه در اوايل دهه ۱۹۹۰ به وجود آمده بود.

پاشينيان در بيانيه‌اي که در صفحه فيس‌بوکش منتشر کرد، گفت: اين تصميم براي من و مردم ارمنستان بسيار سخت بود و توافق صلح جديد به طرزي باورنکردني براي ما دردناک است. احزاب مخالف خواستار استعفاي او و انتقال قدرت به يک هيئت حاکمه موقت تا پايان جنگ هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar