ايسنا/ وزراي دفاع و خارجه انگليس خشم خود را از اخراج دو ديپلمات اين کشور از بلاروس ابراز داشتند.

به نوشته روزنامه گاردين، بلاروس از زمان پيروزي مجدد الکساندر لوکاشنکو در انتخابات رياست جمهوري اين کشور در انتخابات ۹ اوت که به گفته اپوزيسيون و کشورهاي غربي با تقلب همراه بود، در آشوب و ناآرامي به سر مي‌برد.

دومينيک راب، وزير خارجه انگليس در توئيتي نوشت: اخراج دو ديپلمات انگليسي از بلاروس بابت نظارت مشروع بر اعتراضات کاملا غيرقابل توجيه است. لوکاشنکو نمي‌تواند سرکوب مردم خودش را پنهان کند.

وي در ادامه نوشت: تنها راه پيش رو، برگزاري انتخابات آزاد و عادلانه و مسئول دانستن آنهايي است که به خشونت عليه معترضان دست زده اند.

وزير خارجه انگليس بعدا نيز گفت: همانطور که گزارش‌هاي رسانه اي مستقل نشان مي‌دهد، اين بخشي از يک کمپين برنامه ريزي شده براي سرکوب و ترساندن فعالان، رسانه‌ها و حالا ديپلمات‌هاست. لوکاشنکو بجاي ارعاب آنهايي که سرکوبگري‌هايش را آشکار مي‌کنند، ‌بايد با برگزاري انتخابات آزاد و عادلانه موافق کند و امکاني فراهم آورد تا افرادي که دست به سرکوب‌ها زده‌اند، مسئول شناخته شوند.

بن والاس، وزير دفاع انگليس نيز گفته است: اخراج اين دو وابسته نظامي انگليس بر اساس اتهامات بي پايه و اساس و ساختگي است و تلاشي براي منحرف کردن سرکوب گسترده آزادي بيان و ديگر آزادي‌ها در داخل بلاروس توسط دولت لوکاشنکو است.

اين اظهارات پس از آن مطرح شد که انگليس خواستار برگزاري انتخابات جديد در بلاروس شد.

در روزهاي اخير، وزير خارجه انگليس به يافته‌هاي سازمان امنيت و همکاري اروپا اشاره کرد و گفت، تقلب در انتخابات رياست جمهوري بلاروس در اوت ديده شده است.

انگليس، عليه لوکاشنکو و متحدانش در پس اين انتخابات و سرکوب بي رحمانه، تحريم‌هايي وضع کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar