ايرنا/ خبرگزاري رويترز امروز نوشت که در پي فوت يکي از داوطلبان، مقام‌هاي برزيلي آزمايش ويروس کروناي ساخت شرکت چيني سينوواک را متوقف کردند.

دست‌اندرکاران آزمايش انساني واکسن شرکت مذکور اعلام کرده‌اند که فوت فرد داوطلب ارتباطي به تزريق واکسن نداشته است.

سازمان آنويسا (ANVISA) که وظيفه تنظيم مقررات بهداشتي برزيل را بر عهده دارد ديروز اعلام کرد که حادثه فوق ۲۹ اکتبر (۸ آبان) رخ داده ولي مشخص نکرد که محل وقوع آن برزيل بوده يا کشورهاي ديگري که مشغول آزمايش واکسن شرکت سينوواک هستند. اين سازمان مدت تعليق آزمايش‌هاي انساني را نيز مشخص نساخت.

به نوشته رويترز، آخرين مرحله آزمايش‌هاي انساني واکسن کروناي شرکت سينوواک در کشورهاي اندونزي و ترکيه نيز انجام مي‌شود.

ژاير بولسونارو رئيس‌جمهوري برزيل پيشتر از واکسن چيني کرونا انتقاد کرده و آن را فاقد اعتبار خوانده بود.

شرکت آمريکايي فايزر ديروز خبر داد که براساس نتايج اوليه آزمايش‌هاي انساني، واکسن کروناي آن بيش از ۹۰ درصد کارايي نشان داده است.

پيش‌تر شرکت آمريکايي جانسون‌اند جانسون و شرکت انگليسي - سوئدي آسترا زِنِکا با توجه به عوارض شديد رخ داده براي يکي از داوطلبان مدتي تزريق را به صورت داوطلبانه به حالت تعليق درآورده بودند.

ديماس کوواس رئيس موسسه تحقيقات پزشکي بوتانتان سائوپائولو که مسئوليت آزمايش واکسن‌هاي شرکت سينوواک در برزيل را بر عهده دارد به شبکه تلويزيوني محلي کولتورا گفت: مرگ داوطلب ربطي به واکسن نداشت. بيش از ۱۰ هزار داوطلب در حال حاضر (در آزمايش‌ها) مشارکت دارند و مرگ‌ومير هم پيش مي‌آيد. اکنون زمان ايجاد وقفه در آزمايش‌ها نيست.

پس از گذشت نزديک به يک سال از شيوع جهاني ويروس کرونا، تاکنون بيش از ۵ ميليون و ۶۰۰ هزار برزيلي به بيماري کوويد – ۱۹ مبتلا شده‌اند که از اين ميان بيش از ۱۶۰ هزار نفر جان‌باخته و افزون بر ۵ ميليون نفر بهبود يافته‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar