فارس/ دولت فرانسه از ترکيه درخواست کرد تا از هرگونه اقدامات تحريک کننده در تنش قره باغ خودداري کند.

به نوشته خبرگزاري «اسپوتنيک» کاخ اليزه دربيانيه اي بدين منظوراعلام کرد که از ترکيه خواسته تا هرگونه اقدامات تحريک کننده در زمينه تنش در قره باغ کوهستاني که منجر به درگيري بين جمهوري آذربايجان و ارمنستان شد را متوقف کند.
اليزه اعلام کرده که در حال بررسي همه جزئيات آتش بس بين باکو و ايروان است. در بخش ديگر اين بيانيه آمده است که هرگونه توافق با دوام در منطقه مستلزم رعايت منافع ارمنستان است.
 ترکيه در تنش بين باکو و ايروان با جانبداري از جمهوري آذربايجان روي آورد و مقامات ارشد اين کشور بارها به حمايت از باکو اشاره کردند. ترکيه حتي به کمک رساني نظامي به باکو در تنش با ارمنستان متهم است.
جمهوري‌هاي آذربايجان و ارمنستان بيش از يک ماه بود که در منطقه قره‌باغ کوهستاني وارد يک درگيري نظامي شده بودند. طي اين مدت سه بار بر سر توقف درگيري‌ها و آتش‌بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با ميانجي‌گري مسکو بود و بار سوم با ميانجي‌گري واشنگتن حاصل شد، اما هر بار اين توافق نقض و درگيري از سر گرفته شده است.
وزارت دفاع ارمنستان روز سه‌شنبه در بيانيه‌اي اعلام کرد: «جنگ به پايان رسيده و کارهاي بسياري هست که بايد انجام شود. ما از همگان مي‌خواهيم که از هرگونه اقدام خرابکارانه اجتناب کنند.»
در ادامه اين بيانيه آمده است: «ما بايد از اشتباهات گذشته درس بگيريم، به آينده نگاه داشته باشيم و ارتشي قوي بسازيم که مردم ارمنستان شايسته آن هستند.»
بامداد امروز بود که «نيکل پاشينيان» نخست‌وزير ارمنستان اعلام کرد توافقنامه‌اي را با روسيه و جمهوري آذربايجان براي پايان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar