مهر/ يک انديشکده آمريکايي با توجه به وضعيت انتخابات رياست جمهوري اين کشور و احتمال قطعي شدن پيروزي جو بايدن در اين رقابت ها، به تحليل سياست خارجي ايالات متحده در دوران «پسا ترامپ» پرداخته است.

فارين افرز در تحليلي به قلم «ريچارد هاس» رئيس شوراي روابط خارجي آمريکا مي نويسد: چالش هاي داخلي امروز آمريکا، فراتر از سلامت اجتماعي و اقتصادي اين کشور است. ما شاهد يک ايالات متحده قطبي شده و داراي شکاف هستيم. بيش از ۷۰ ميليون آمريکايي به دونالد ترامپ راي دادند. بسياري از آنها معتقدند راي آنها دزديده شده و بايدن رئيس جمهور غيرقانوني است.
امروز مردم ايالات متحده پيرامون موضوعاتي همچون نابرابري هاي درآمدي، نژاد و تحصيلات، نظرات يکدستي ندارند. ديدگاه هاي دو حزب اصلي درباره ماليات، اصلاحات در نيروي پليس و مراقبت هاي بهداشتي کاملاً ناسازگار است. به اين ترتيب شکاف در حاکميت نيز دور از انتظار نيست. جمهوريخواهان شانس خوبي براي حفظ کنترل سنا دارند و حاشيه کنترل دموکرات ها در مجلس نمايندگان نيز کاهش خواهد يافت.
هر چند چالش هاي داخلي درصد زيادي از وقت و انرژي رئيس جمهور جديد را خواهد گرفت اما دنياي خارج نيز با حوصله منتظر نخواهد ماند تا جو بايدن مشکلات داخلي را سر و سامان دهد. اهميت چالش هاي خارجي کمتر از مسائل داخلي نيست.
مبارزات انتخاباتي ايالات متحده نشان داد که مردم آمريکا چندان نگران مشکلات جهاني نيستند که در نوع خود مي تواند در بردارنده چالش ها و فرصت هايي براي دولت جديد باشد
سياست هاي اشتباه ترامپ کم نبودند: سست کردن اتحادهايي که در ثبات جهاني پيشينه طولاني دارند، خروج از توافق نامه هاي بين المللي و بي تفاوتي پي در پي به هنجارها و سياست هاي دموکراتيک.
اولين حوزه اي که بايدن بايد براي بازسازي آن ورود کند، بهداشت عمومي است. هر چند زمان توليد و اثربخشي دارو از عهده دولت خارج است اما تست و مراقبت سريع، دقيق، آسان و ارزان يک اولويت ملي است. دولت بايدن مي تواند مثلاً زدن ماسک را اجباري کند و با مهار همه گيري براي بازيابي اقتصاد، اعتبار ايالات متحده را بازگرداند.
هاس در ادامه مي نويسد: دولت بايدن مي تواند و بايد به سازمان بهداشت جهاني بپيوندد. اين سازمان به عنوان يک سازمان جهاني با همکاري و مشورت اعضا، توانايي و قدرت لازم براي مبارزه با بسياري از بيماري هاي واگيردار و غير واگيردار را دارد.
ايالات متحده همچنين بايد به تلاش هاي بين المللي براي توليد، تامين بودجه، تخصيص و توزيع واکسن بپيوندد. ساخت واکسن به گشايش اقتصادي ايالات متحده و ديگر کشورها و ثبات جهاني کمک مي کند.
اولويت بعدي بازسازي اتحادها يعني همان مزيت ساختاري بزرگ سياست خارجه ايالات متحده است. تصميم فوري براي يک رويکرد تازه، مشورتي و متعهدانه نشان مي دهد که ايالات متحده مايل است در طيف گسترده اي از فعاليت هاي بين المللي کار کند.
هاس در اين رابطه مي نويسد: ايالات متحده مي تواند تصميم نادرست خروج نيروها از آلمان را لغو کند و اختلافات با کره جنوبي بر سر حمايت مالي از نيروهاي آمريکايي مستقر در آنجا را کنار بگذارد. واشنگتن همچنين مي تواند پيرامون توافق با طالبان و خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان بازنگري کند. 
آمريکا و جهان در نتيجه ويروس کرونا و چهار سال پاي بندي سياست خارجه ايالات متحده به آشفتگي عميق، آسيب ديده است
رئيس انديشکده روابط خارجي آمريکا مي نويسد: دولت مي تواند تاکيد کند که چند جانبه گرايي با پيوستن به موافقت نامه ها و موسسات بين المللي به سود ايالات متحده و ديگر کشورهاي جهان است. دولت همچنين بايد به سرعت گسترش توافق کنترل تسليحاتي New START با مسکو که به زودي منقضي مي شود را نهايي و به رسميت بشناسد.
چند ماه طول مي کشد تا يک تيم امنيت ملي تازه براي پيمودن يک روند سياسي بسامان، ايجاد شود. گفتگو با اعضاي کنگره از هر دو حزب نيز نيازمند زمان است. در دوره دولت فعلي و قبلي، بسياري از سياست هاي خارجي ايالات متحده تنها به کمک بازوي اجرايي گرفته شده است. چنين تصميمي بسيار ساده و در نتيجه اعتماد به ايالات متحده را کاهش داده است.
آمريکا و جهان در نتيجه ويروس کرونا و چهار سال پاي بندي سياست خارجه ايالات متحده به آشفتگي عميق، آسيب ديده است. اعتبار ايالات متحده و مجموعه ارزشمندي از روابط و نهادها که در بيش از سه چهارم قرن ساخته شده بودند، نيازمند بازسازي اند. مبارزات انتخاباتي ايالات متحده نشان داد که مردم آمريکا چندان نگران مشکلات جهاني نيستند که در نوع خود مي تواند در بردارنده چالش ها و فرصت هايي براي دولت جديد باشد، به ويژه در زمينه دموکراسي. براي استفاده از فرصت ها و تحقق آنها، دولت بايد در ابتدا کار ضروري ترميم و مرمت را، هم در خانه هم در باقي دنيا، به پايان برساند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar