فارس/ رئيس جمهور جمهوري آذربايجان خبر داد که اين کشور با ترکيه و روسيه درباره ايجاد مرکز کنترل آتش‌بس در منطقه قره‌باغ رايزني خواهد کرد.

  «الهام علي‌اف» رئيس جمهور جمهوري آذربايجان روز سه‌شنبه گفت که«باکو همواره درباره نقش يکسان روسيه و ترکيه در موضوع قره‌باغ تلاش کرده و به آن دست يافته است.»

از سوي ديگر، «رجب طيب اردوغان»، رئيس جمهور ترکيه سه‌شنبه شب با «ولاديمير پوتين»، همتاي روس خود در مورد تحولات قره‌باغ کوهستاني گفت‌وگو کرد.

اردوغان در اين تماس تلفني از توافق آتش‌بس بين جمهوري‌هاي آذربايجان و ارمنستان در قره‌باغ کوهستاني استقبال کرد و گفت که اين توافق، گام درستي در مسير حل مناقشه قره‌باغ براي هميشه است.

جمهوري آذربايجان، ارمنستان و روسيه بامداد امروز سه‌شنبه از توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستاني خبر دادند. براساس اين توافق، ارمنستان موظف است اراضي اشغالي جمهوري آذربايجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچين را تا يک دسامبر تخليه کرده و کريدوري زميني از نخجوان به آذربايجان ايجاد کند.

در مقابل جمهوري آذربايجان نيز متعهد شده است ضمن توقف عمليات‌ها، کريدور لاچين را براي اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمين کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طي ۴۴ روز گذشته هم به جمهوري آذربايجان واگذار شده است.

روسيه نيز موظف است نيروهاي خود را به عنوان حافظ صلح در منطقه قره‌باغ و در امتداد خطوط تماس مستقر کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar