ايسنا/ نتايج نظرسنجي رويترز-ايپسوس نشان مي‌دهد، حدود ۸۰ درصد آمريکايي‌ها، از جمله بيش از نيمي از جمهوري‌خواهان، جو بايدن را به عنوان "رئيس‌جمهوري منتخب" و "پيروز انتخابات سوم نوامبر" به رسميت مي‌شناسند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، در شرايطي که هنوز سه ايالت آمريکا نتايج شمارش آراي انتخابات سوم نوامبر را تکميل نکرده‌اند، بيشتر سازمان‌هاي خبري و مرکز تحقيقات اديسون اعلام کردند، بايدن به حداقل ۲۷۰ راي الکترال لازم براي کسب رياست جمهوري رسيده است. در آراي مردمي، بايدن ۷۶.۳ ميليون راي يا ۵۰.۷ درصد کل و ترامپ ۷۱.۶ ميليون راي معادل ۴۷.۶ درصد کل آراء را به دست آورده‌اند.

افکارسنجي ملي خبرگزاري رويترز-ايپسوس که از عصر شنبه تا روز سه‌شنبه انجام شد، نشان مي‌دهد که ۷۹ درصد از بزرگسالان آمريکايي معتقدند بايدن در رقابت کاخ سفيد پيروز شده است. ۱۳ درصد ديگر هم مي‌گويند که هنوز تکليف انتخابات مشخص نيست، ۳ درصد ترامپ را پيروز دانستند و ۵ درصد هم گفتند که نمي‌دانند.

اين نتايج تا حدي در طيف حزبي دو دسته شد؛ حدود شش تن از هر ۱۰ جمهوري‌خواه و تقريبا تمام دموکرات‌ها گفتند که بايدن پيروز انتخابات شده است.

مرکز تحقيقات اديسون (اديسون ريسرچ) که نظرسنجي‌هاي پس از انتخابات را براي رويترز و ديگر رسانه‌هاي مهم خبري انجام مي‌دهد، شنبه بايدن را پيروز انتخابات دانست چون او پيشتازي خودش مقابل ترامپ را در ايالت پنسيلوانيا بيشتر کرد و به نظر رسيد که براي کسب ۲۷۰ راي الکترال لازم خوب پيش مي‌رود.

ترامپ هنوز نتايج اين رقابت را به رسميت نشناخته است. او به شکل زودهنگام پيش از آنکه آراء شمارش شده باشند، اعلام پيروزي کرده و بارها بدون ارائه سند و مدرکي اصرار کرده که قرباني تقلب انتخاباتي گسترده شده است.

برخي از اعضاي کابينه او هم اين ادعاها را تکرار مي‌کنند. ويليام بار، دادستان کل آمريکا مجوز تحقيقات فدرال در خصوص ادعاهاي "اساسي" از تخلف انتخاباتي را صادر کرده است. مايک پامپئو، وزير امور خارجه آمريکا هم سه‌شنبه "انتقال نرم به دولت دوم ترامپ" را پيش‌بيني کرد.

نظرسنجي رويترز-ايپسوس بخشي از يک افکارسنجي جامع‌تر است که از جمعه تا سه‌شنبه انجام شد و شامل پاسخ‌هايي پيش از مشخص شدن نتايج رقابت رئيس‌جمهوري هم بود.  

اين بررسي نشان مي‌دهد که ۷۰ درصد از آمريکايي‌ها، شامل ۸۳ درصد دموکرات و ۵۹ درصد جمهوري‌خواه، به مقام‌هاي انتخاباتي محلي خودشان براي "انجام صادقانه کارشان" اطمينان و اعتماد دارند.

نظرسنجي مذکور همچنين مشخص کرد، ۷۲ درصد معتقدند که بازنده انتخابات بايد به شکست اذعان کند، ۶۰ درصد هم گفتند زماني که دوره ترامپ در ژانويه به پايان برسد، انتقال مسالمت‌آميز قدرت صورت مي‌گيرد.  

نظرسنجي خبرگزاري رويترز-ايپسوس به صورت آنلاين، به زبان انگليسي و در سراسر ايالات متحده انجام شد. اين بررسي، نظرات ۱۳۶۳ فرد بالغ آمريکايي را گردآوري کرد که شامل ۴۶۹ شرکت‌کننده‌اي مي‌شود که بين عصر شنبه تا سه‌شنبه به سوالات پاسخ دادند. حاشيه خطاي آن ۵ درصد گزارش شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar