فارس/ «ژان ايو لودريان» وزير خارجه فرانسه از باکو و ايروان خواست تا به تجديد گفت‌وگوهاي خود درباره قره‌باغ بپردازند.

وي طي بيانيه‌اي عنوان کرد: «جداي از توافق آتش‌بسي که روز گذشته اعلام شد، از سرگيري گفت‌وگوها ميان دو طرف درباره راه‌حل طولاني مدت در خصوص درگيري هنوز ضروري است. فرانسه نقش خود را به طور کامل در چارچوب رياست گروه مينسک ايفا خواهد کرد.»

وزير امور خارجه فرانسه با ابراز اميدواري درباره آغاز سريع اين گفت‌وگوها گفت: «اين گفت‌وگوها به ويژه بايد به مردمي که طي هفته‌هاي گذشته به دليل درگيري آواره شدند و به تعيين آينده منطقه قره‌باغ بپردازد.»

وي تاکيد کرد: «توقف درگيري‌ها ضروري است و به همين دليل است که ما انتظار اجراي دقيق تعهداتي هستيم که توسط آذربايجان مورد پذيرش قرار گرفته است. در همين خصوص،  ما ترکيه را فرا مي‌خوانيم که هيچ اقدامي عليه اين هدف اوليه اتخاذ نکند.»

جمهوري آذربايجان، ارمنستان و روسيه بامداد روز سه‌شنبه از توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستاني خبر دادند. براساس اين توافق، ارمنستان موظف است اراضي اشغالي جمهوري آذربايجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچين را تا يک دسامبر تخليه کرده و کريدوري زميني از نخجوان به آذربايجان ايجاد کند.

در مقابل جمهوري آذربايجان نيز متعهد شده است ضمن توقف عمليات‌ها، کريدور لاچين را براي اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمين کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طي ۴۴ روز گذشته هم به جمهوري آذربايجان واگذار شده است.

روسيه نيز موظف است نيروهاي خود را به عنوان حافظ صلح در منطقه قره‌باغ و در امتداد خطوط تماس مستقر کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar