مهر/ وزير دفاع انگليس مي‌گويد کشورش آنقدر مستقل نيست که بتواند در غياب آمريکا، به حضور نظامي در افغانستان ادامه دهد و احتمالاً مجبور به ترک اين کشور خواهد بود.

به گزارش يورونيوز، «بن والاس» وزير دفاع انگليس، مي‌گويد که کشورش احتمالاً آمريکا را در کاهش سطح نيروهاي نظامي در افغانستان همراهي خواهد کرد.
با اين حال، وي مدعي شد که لندن به ادامه همکاري با کابل براي تأمين امنيت افغانستان، متعهد است.
پنتاگون روز سه‌شنبه اعلام کرد که شمار نيروهاي آمريکايي در هر يک از کشورهاي عراق و افغانستان، تا ۱۵ ژانويه سال ۲۰۲۱ ميلادي (پيش از مراسم تحليف رئيس‌جمهور آتي آمريکا)، به دو هزار و پانصد تن کاهش خواهد يافت.

والاس در خصوص ارزيابي خود از تصميم پنتاگون گفت که آمريکايي‌ها در اين مرحله به دنبال عقب‌نشيني کامل از افغانستان نيستند و انتظار ما هم همين است که کاهش نيروها در افغانستان در چند مرحله انجام شود؛ رويه‌اي که انگليس هم با آن موافق است.
وزير دفاع انگليس همچنين گفت که کشورش براي اقدام مستقل از آمريکا در افغانستان داراي محدوديت‌هايي است. ولي با افزايش بودجه نظامي انگليس، اختيار عمل بيشتري به نيروهاي اين کشور داده خواهد شد.
والاس ادامه داد: در حال حاضر اگر نيروهاي آمريکا به طور يک جانبه از برخي از اين کشورها خارج شوند، ما هم دچار چالش مي‌شويم چون که استقلال لازم را نداريم که تصميم بگيريم اگر يک قدرت نظامي از کشوري خارج شد، ما بيشتر بمانيم.
وي مدعي شد که انگليس مي‌تواند با افزايش بودجه نظامي، ضمن افزايش استقلال رأي، استراتژي تکميل حضور و پوشش نظامي با قدرت‌هاي بزرگ را دنبال کند.
اين در حالي است که انگليس قرار است ظرف ۴ سال آينده بودجه نظامي خود را با ۱۰ درصد افزايش به حدود ۵۹ ميليارد پوند برساند. هدف از اين اقدام، عهده‌دار شدن نقشي بزرگ‌تر در عرصه تحولات جهاني و در دنياي پسابرگزيت عنوان مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar