فارس/ اردوغان در دیدار با عبدالله تاکید کرد آنکارا از صلحی در افغانستان پشتیبانی می‌کند که مورد حمایت مردم این کشور باشد.

«عبدالله عبدالله»، رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان در جریان سفر خود به ترکیه با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

اردوغان در این دیدار گفت که کشورش از صلحی پشتیبانی می‌کند که مورد حمایت مردم افغانستان باشد.

بر اساس اعلام شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، در این دیدار رییس جمهور ترکیه گفت که روابط دو کشور دیرینه و تاریخی است و دین، فرهنگ و ارزش‌های مشترک پایه‌های این روابط را شکل می‌دهند. 

اردوغان گفت که کشورش در کنار مردم افغانستان قرار دارد و در آینده نیز به این سیاست خود ادامه می‌دهد. 

وی در بخش دیگر از سخنان خود افزود که کشورش از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند و خواهان برقراری صلح و قطع جنگ در افغانستان است. 

اردوغان افغانستان را از دوستان و متحدان ترکیه خواند و بر حضور و همکاری‌های کشورش با افغانستان تاکید کرد.

در این دیدار، همچنین عبدالله روابط میان دو کشور را تاریخی و استوار بر ارزش‌های مشترک و پایدار خواند.  

وی از نقش مثبت ترکیه در مسئله افغانستان، حضور فعال آن در تأمین امنیت، کمک‌های اقتصادی و فرهنگی برای افغانستان، رهبری روند استانبول و حمایت از افغانستان در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی قدردانی کرد.

عبدالله درباره‌ روند صلح، مذاکرات دوحه، سفرهای منطقه‌ای و آخرین تحولات سیاسی-امنیتی در افغانستان سخن گفت و خواهان ادامه‌ حضور و کمک‌ ترکیه برای افغانستان در تلاش برای دست‌یافتن به صلح با عزت و پایدار شد.

عبدالله عبدالله روز چهارشنبه هفته گذشته در راس هیأتی به ترکیه سفر کرده و تاکنون با شماری از مقامات و رهبران مذهبی این کشور دیدار کرد.

عبدالله پیش از این به پاکستان، هند، ازبکستان و ایران نیز سفر کرده بود.

هدف این سفرها، جلب حمایت کشورهای منطقه از روند صلح افغانستان عنوان شده است.

این سفرها در حالی انجام شده که خشونت در افغانستان به شدت افزایش پیدا کرده و به گفته وزارت کشور طالبان پس از توافق صلح با آمریکا به 50 شهرستان حمله کرده است. 

به گزارش فارس، روز پنجشنبه گذشته «عبدالله عبدالله»، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در جریان سفرش به ترکیه، با «مولود چاوش اغلو»، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه ترکیه در این دیدار با ابراز نگرانی از افزایش خشونت‌ها در افغانستان گفت که کشورش خواهان برقراری آتش‌بس دایمی و قطع فوری جنگ در افغانستان می‌باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar