تسنیم/ وزیر خارجه روسیه تأکید کرد، مسکو به تلاش‌های خود در جهت حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مناقشات و بحران‌های منطقه‌ای، در قفقاز جنوبی، خاورمیانه و دیگر مناطق جهان ادامه داده و آماده همکاری با همه کشورهای علاقه‌مند است.

به نقل از خبرگزاری «تاس»،  "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور قصد دارد به اقدامات صلح آمیز خود و حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مناقشات و بحران‌های منطقه‌ای از جمله در مناطق قفقاز جنوبی و خاورمیانه ادامه دهد. این مسئله در پیام ویدئویی لاوروف برای کنفرانس آنلاین "بازسازی جهان پس از شیوع عفونت ویروس کرونا" مورد تأکید قرار گرفته است.

در این پیام آمده است: «روسیه با آگاهی از مسئولیت روز به افزایش خود در قبال آنچه در جهان اتفاق می افتد، به نقش آفرینی خلاق و هماهنگ در امور بین المللی ادامه خواهد داد تا به تلاش خود برای حصول اطمینان از تقسیم ناپذیری امنیت در همه ابعاد ادامه خواهد کرد. در همین راستا در آینده نیز به اقدامات صلح آمیز خود و حل و فصل سیاسی-دیپلماتیک مناقشات و بحران‌های منطقه‌ای از جمله در منطقه قفقاز جنوبی، به طور کلی در فضای ایجاد شده پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، خاورمیانه و در سایر نقاط جهان ادامه خواهد داد.»

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که این کشور همیشه برای تعامل با همه کشورهایی که آماده همکاری مشترک بر اساس اصول حقوق بین الملل، صداقت و در نظر گرفتن منافع و نگرانی‌های همه طرفین هستند، آمادگی دارد.

وی گفت: «ما معتقدیم که در شرایط کنونی و هنگامی که آینده سعادت همه ساکنان زمین، خانه مشترک ما در معرض تهدید قرار گرفته، اتکا به این ارزش‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و این مسئله، به طور کامل در خصوص منطقه آسیا و اقیانوس آرام  صدق می‌کند.»

لاوروف همچنین یادآوری کرد، همانطور که قبلاً اعلام شده، طرف روسی تا زمانی که ایالات متحده دست به چنین اقداماتی نزده باشد و سیستم‌های مشابه آمریکایی را در مناطق مختلف جهان مستقر نکند، بطور یک طرفه از استقرار موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر در آسیا و دیگر مناطق جهان خودداری خواهد کرد. وی افزود: «من می خواهم صراحت مقامات مسکو برای گفتگو درباره این موضوع با همه کشورهای علاقه‌مند را تأیید کنم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین تأکید کرد که این کشور به مشارکت در تلاش‌های بین المللی برای مبارزه با ویروس کرونا ادامه خواهد داد و همچنین به کشورهای آسیب دیده از شیوع این همه گیری در قالب دوجانبه و چندجانبه کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه روسیه نخستین واکسن موثر علیه ویروس کرونا در جهان را ساخته و در حال استفاده از آن است، واکسن دومی ثبت شده و سومی هم در راه است، افزود: «ما آماده به اشتراک گذاشتن تجربه خود در این زمینه و برقراری همکاری گسترده با همه کشورهای علاقه‌مند هستیم.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar