تسنیم/ مخالفان سعودی مقیم خارج از عربستان یک طرح سیاسی درخصوص مقابله با سرکوبگری ها در عربستان به سفارت‌خانه‌های ریاض در خارج ارائه دادند.

به نقل از الخلیج آنلاین، مخالفان سعودی مقیم خارج، یک چشم انداز سیاسی با هدف خروج از اوضاع نابسامان سیاسی و حقوق بشر در عربستان را ارائه و سند کتبی پیشنهادهای خود را به تعدادی از سفارتخانه‌های ریاض در خارج از عربستان تحویل دادند.

«عبدالله العوده» مخالف بارز سعودی در توئیتر خود نوشت: من از طرف بسیاری از فعالان حامی این پیشنهاد، سند کتبی طرح پیشنهادی برای اصلاح کشور را به سفارت‌خانه ریاض در واشنگتن تحویل دادم.

العوده در توییتر درحالی‌که سند مذکور را در مقابل سفارت کشورش در ایالات متحده حمل می‌کرد عکسی از خود منتشر کرد.

همچنین «عبدالعزیز المؤید» ، مخالف سعودی دیگر سند پیشنهادهای اصلاحی برای عربستان را به سفارت ریاض در « دوبلین» پایتخت جمهوری ایرلند تحویل داد و توئیتی را به همراه عکس خودش منتشر کرد.

فعالان مخالف سعودی مقیم در خارج از عربستان تصریح کردند که به دلیل ترس از آنچه برای « جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در اکتبر 2018 در کنسولگری ریاض در استانبول رخ داد ، وارد سفارت‌خانه‌های کشورشان نشدند.

فعالان و دانشگاهیان مخالف سعودی سندی را با عنوان «چشم انداز 2020» ارائه دادند و در آن خواستار تصویب اصلاحات شدند . پیش از این طرح مذکور توسط پیشگامان جامعه مدنی عربستان که به دلیل فعالیت‌های خود سرکوب و زندانی شدند، ارائه شده بود.

امضا کنندگان این سند از مقامات سعودی خواستند که بلافاصله و بدون قید و شرط همه مدافعان حقوق بشر و سایر زندانیان آزادی بیان را آزاد کنند و به زندانیان اطمینان دهند که پس از آزادی به زندگی عادی خود بازگشته و بدون محدودیت زندگی کنند.

در این سند همچنین از مقامات سعودی خواسته شده تا به سرکوب اعضای جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر پایان و به آنها اجازه دهند که برای حقوق و آزادی‌ همه تلاش کنند.

حامیان مالی این سند از مقامات ریاض خواستند تا با این سند به عنوان ابتکاری که به پیشرفت و شکوفایی عربستان از خلال ایجاد یک جامعه مدنی آزاد، عادلانه کمک می‌کند ، تعامل کنند.

در این سند بر لزوم احترام عربستان به حق ابراز عقیده ، احترام به حق آزادی تشکل‌ها یا پیوستن به آنها، آزادی اجتماعات مسالمت آمیز، تحکیم اصل عدالت و احترام به قانون و همچنین احترام به مهاجران و کارگران تأکید شده است.

امضاکنندگان این سند تعدادی از مخالفان مقیم خارج از عربستان از جمه «عبدالله العوده»، «لینا الهذلول» ، «علیاء الهذلول»، «علی عسیری»، «مضاوی الرشید»، «عمر عبدالعزیز الزهرانی»، «صفاء الاحمد»، «مها القحطانی» و «محمد العمری» و ... هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar