تسنیم/ به گفته نماینده کمیسیون اروپا، آژانس دارویی اروپا در حال بررسی‌ امکان مشارکت با طرف روسی برای تولید این دارو است.

"عبدالحافظ نوفال" ، سفیر فلسطین در فدراسیون روسیه در مصاحبه با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، اعلام کرد که دولت فلسطین در حال مذاکره با طرف روسی در زمینه خرید واکسن "اسپوتنیک-5" است و منتظر پایان مرحله سوم آزمایشات بالینی این دارو در روسیه است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

این دیپلمات گفت: «واکسن روسی مدتهاست که برای ما شناخته شده است. ما روند پیشرفت تحقیقات در این زمینه را به دقت دنبال می‌کنیم و منتظر شروع واکسیناسیون گسترده در فدراسیون روسیه هستیم. در حال حاضر مذاکرات با مقامات مسکو در خصوص خرید این واکسن در حال انجام است.»

به گفته وی، فلسطین همچنین امیدوار است که پس از دریافت واکسن روسی "اسپوتنیک-5"، بتواند این دارو را در موسسات پزشکی داخلی تولید کند.

سفیر فلسطین یادآور شد که برای این کار لازم است از وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی اجازه واردات این دارو به سرزمین‌های متعلق به فلسطین گرفته شود.

این دیپلمات همچنین اشاره کرد که دو هفته پیش، روسیه شش پزشک را برای آموزش پزشکان فلسطینی در خصوص نحوه موثر مبارزه با عفونت ویروس کرونا به رام الله فرستاد. به گفته وی، گروه پزشکان روسی با وزیر بهداشت فلسطین و شخص "محمود عباس" نیز دیدار کردند.

در خبر دیگری گزارش شده که به گفته نماینده رسمی کمیسیون اروپایی، آژانس دارویی اروپا (EMA) در حال بررسی‌های اولیه به همراه تولید کنندگان واکسن "اسپوتنیک-5" علیه ویروس کرونا در روسیه است. طبق این اطلاعات، آنها تقاضای فروش دارو را دریافت نکرده‌اند، ولی EMAبا طرف روسی تماس گرفته و دو طرف در حال بحث و گفت‌وگوهای اولیه برای مشارکت در این زمینه هستند.

به گفته نماینده کمیسیون اروپایی، هنوز هیچ اطلاعات دقیقی درباره واکسن روسی وجود ندارد. ولی روسیه و اتحادیه اروپا دائماً در خصوص واکسن روسی "اسپوتنیک-5" تبادل نظر کرده و اکنون این روند تسریع شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar