ایرنا/ عفو مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور که اکنون در محافل  سیاسی و رسانه ای خبرساز شده، از نظر برخی، می تواند پیش درآمدی بر «خود بخشودگی» ترامپ باشد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان در این مورد گزارش داد: عفو مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید، می تواند قسمتی از یک کوه یخی باشد که بخش کوچکی از آن از آب سربرآورده است.
سی ان ان افزود: تصور می رود اکنون دونالد ترامپ به دنبال عفو نزدیکان و اطرافیان و از جمله بخشودگی شخص خود است.
این رسانه تصویری آمریکایی ادامه داد: گواه این مدعی بازنشر توئیت «مت گیتس Matt Gaetz‎» نماینده جمهوریخواه کنگره از ایالت فلوریدا توسط دونالد ترامپ است که گیتس در آن خواستار خودبخشودگی ترامپ شده است.
بنابراین گزارش نماینده ایالت فلوریدا در پیام توئیتری خود بخشی از مصاحبه با شبکه فاکس نیوز را قرار داده که در آن به این شبکه تلویزیونی می گوید: از بایدن خواسته شد تا از سوی دادستان کل جدید، ترامپ را مورد محاکمه قرار دهند، ترامپ مگر چه کرده است، وی اقتصاد آمریکا را رونق بخشیده است.
سی ان ان در ادامه این گزارش افزود:برخی منابع خبری به این شبکه گفته اند که ترامپ مدتی است از اطرافیان خود درباره عفو نزدیکان و بستگان خود پرسش هایی مطرح کرده است.
این شبکه تلویزیونی آمریکایی گفت: هم اکنون پرونده ای از دادستان ناحیه منهتن نیویورک علیه ترامپ درجریان است، حتی چنین بخشودگی قادر به مصون داشتن وی از تحقیقات قضایی ایالتی نیست.
تحلیلگر این شبکه خبری افزود: آنچه که از دوره رو به پایان ترامپ شاهد بودیم، فشار مداوم بر نُرم های دموکراسی و عرف ریاست جمهوری در آمریکا بود و  اکنون این اقدام که می تواند منطبق بر قانون اساسی آمریکا است، بی سابقه خواهد بود.

نماینده کنگره آمریکا ترامپ را به سو استفاده از بخشش ریاست جمهوری متهم کرد


در پی عفو مایکل فلین از سوی دونالد ترامپ که پیشتر از سوی خود وی از سمت مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید اخراج کرده بود، سیاستمداران آمریکایی به آن واکنش نشان داده و «آدام شیف» رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان ترامپ را به سوء استفاده از اختیارات  بخشش ریاست جمهوری متهم کرد.
شیف در پیام توئیتی در مخالفت با این اقدام ترامپ نوشت: دونالد ترامپ به کرات از قدرت عفو ریاست جمهوری برای بخشش دوستان و کسانی که کارهای وی را لاپوشانی می کنند، سوء استفاده کرده است.
شیف که نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا است در ادامه این پیام نوشت: این بار وی مایکل فلین را مورد عفو قرار داد، فردی که درباره مخفی کاری خود با روس ها، دروغ گفت.
ترامپ درحالی در روزهای پایانی ریاست جمهوری خود اقدام به عفو  مایکل فلین اولین مشاور امنیت ملی خود کرد که وی به دروغ گفتن به اف‌بی‌آی در جریان تحقیقات مربوط به مداخله روسیه در انتخابات آمریکا اقرار کرده بود.
مذاکرات مخفیانه فلین با سفیر روسیه در واشنگتن در سال ۲۰۱۶ یعنی قبل از سوگند یاد کردن ترامپ در منصب رئیس جمهوری، اساس تحقیقات «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده اتهام مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بود.
ترامپ پس از اطلاع از این موضوع بلافاصله فلین را اخراج کرد. با این حال، همواره مدعی شد که این پرونده تحقیقاتی، یک حقه سیاسی است و فلین که ژنرال سابق ارتش و رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا بوده، فرد خوبی است.
فلین، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا، فقط به مدت ۲۴ روز به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ فعالیت کرد. فلین در فوریه ۲۰۱۷ (بهمن ۹۵) به دلیل اتهام‌های مطرح شده درخصوص حواشی تحریم‌های آمریکا علیه مسکو و ارتباطات او با سفیر روسیه، از سوی ترامپ اخراج شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar