باشگاه خبرنگاران/ روزنامه لبنانی الجمهوریه اعلام کرد مذاکرات رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر مکلف برای تشکیل دولت جدید متوقف شده است.
 
به نقل از النشره، روزنامه الجمهوریه لبنان از جزئیات ارتباط میان میشل عون، رئیس جمهور و سعد حریری، نخست‌وزیر این کشور در راستای تشکیل دولت جدید لبنان پرده برداشت.

این روزنامه به نقل از منابع سیاسی محلی درباره روند تشکیل دولت جدید لبنان نوشت: گزینه‌ها برای همه محدود است و میشل عون و سعد حریری در نهایت ناگزیر هستند که بر سر یک دولت با یکدیگر تفاهم کنند.

الجمهوریه معتقد است که ادامه رایزنی، هدر دادن وقت و کاملاً بی‌فایده است و به تعویق افتادن بیشتر تشکیل دولت می‌تواند آسیب جدی به کشور وارد کند.

منابع سیاسی مذکور افزودند: قطع ارتباط میان میشل عون و سعد حریری تنها به منزله تسلیم شدن در برابر تعطیل شدن روند تشکیل دولت نیست و بلکه آن‌ها مسئول این تعطیلی و تعویق هستند، به ویژه اینکه احزاب سیاسی دیگر اعلام کرده‌اند که در برابر اجرای توافق درباره تشکیل دولت مانع تراشی نخواهند کرد و به این مسئله متعهد هستند.

این منابع گفتند: این مسئله بدان معنا است که سه چهارم مسیر پیش روی میشل عون و سعد حریری هموار است و تنها یک بخش از راه برایشان باقی می‌ماند و آن‌ها باید به دور از موانع و ملاحظات بار دیگر روابط خود برای تشکیل دولت را از سر بگیرند و به یکدیگر نزدیک شوند.

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط چاپ لندن در گزارشی به نقل از برخی منابع سیاسی پس از انتخاب حریری برای تشکیل کابینه جدید اعلام کرد که مذاکرات تشکیل دولت میان عون و حریری بی‌فایده است و تاکنون هیچ پیشرفتی در این گفتگو‌ها برای ایجاد مسیری در راه برقراری ارتباط حاصل نشده است.

رئیس جمهور لبنان نیز هفته گذشته بر آغاز گفتگو‌های ملی برای دستیابی به موضعی واحد برای تقویت کشور تاکید کرد و گفت که واقعیت امروز ما امیدوار کننده نیست، اما شناخت واقعیت به معنای تسلیم شدن در برابر آن نیست. باید اختلافات کنار گذاشته شود و نهاد‌های اقتصادی لبنانی مانع نفوذ سیاستمداران و مقامات شوند تا با فساد مبارزه شود، زیرا هیچ دولت توانایی نمی‌تواند به خوبی کار خود را انجام دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar