ایرنا/ منطقه بالکان در اروپا اگرچه جمعیت زیادی را در خود جای نداده، اما روند صعودی آمار ابتلای ساکنان این منطقه به کرونا و افزایش مرگ و میر ناشی از آن با وجود اعمال محدودیت ها و قرنطینه، بسیار نگران کننده است.

صربستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت، با هفت هزار و ۷۸۰ نفر مبتلا به ویروس کووید-۱۹ مبتلا و جان باختن  ۵۷ نفر جان در بیست و چهار ساعت گذشته بیشترین تعداد مبتلایان و جان باختگان را از ابتدای شیوع بیماری ویروس کرونا از مارس امسال تا کنون داشته است.

بنا بر آخرین داده های دریافتی در بیست وچهار ساعت گذشته ۲۲ هزار و ۴۰۴ نفر در صربستان مورد آزمایش قرار گرفتند که جواب ۷ هزار و ۷۸۰ نفر مثبت بوده  همچنین ۲۴۵ بیمار به دستگاه تنفسی متصل شده اند.

« آنا برنابیچ» نخست وزیر صربستان  با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به ویروس کووید -۱۹ و جان باختگان روز به روز بیشتر می شود و  کشور با یک وضعیت همه گیر دشوار  مواجه شده است، تمامی شهروندان را به احترام اقدامات پیشگیری فراخواند.

« گوران استوانوویچ» مدیر کلینیک بیماری های عفونی صربستان  در این رابطه اظهار کرد که در آینده همه شهروندان با ظاهر شدن علائم عفونت در بدنشان باید ابتدا به آمبولانس «کووید» مراجعه کنند تا در آنجا مورد آزمایش و تشخیص قرار بگیرند.

« پریدراگ کان» متخصص اپیدمیولوژی و عضو ستاد بحران بیماری ویروس کزونا در صربستان در همایش خبری گفت که نتایج اقدامات اعلام شده از ۳ روز پیش برای پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ و افزایش مبتلایان از قبیل کاهش کار فروشگاه های بزرگ و پاساژها و دیگر مراکز جمعی می تواند طی دو هفته آینده مشخص شود.

« ماریان ایوانوش» مدیر سازمان بهداشت جهانی در صربستان نیز در این خصوص با اشاره به وضعیت دشوار صربستان در یک هفته اخیر بخاطر افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا گفت که این کشور از نظر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در  مقابل هر ۱۰۰ هزار نفر  در بین سه کشور اول در جهان قرار دارد.

 تا کنون در صربستان ۱۵۵ هزار و ۹۹۴ نفر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده اند.

بوسنی و هرزگوین دیگر کشور در بالکان غربی نیز با جمعیت نزدیک به چهار میلیون نفر، در 24 ساعت گذشته با بحران افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا مواجه بوده است. بطوریکه یک هزار و ۱۷۹ نفر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا و ۶۲ نفر در سراسر این کشور به این دلیل جان خود را از دست دادند.

در این کشور نیز اقدامات پیشگیری برای کاهش تعداد مبتلایان و جان باختگان به اجرا گذاشته شده است و نهادهای ذیربط مردم را به رعایت مقررات از جمله استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی فراخواندند.

کرواسی به عنوان عضو اتحادیه اروپا در بالکان غربی نیز با جمعیت بیش از چهار میلیون نفر، در 24 ساعت گذشته ۴ هزار و ۸۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است و  ۵۱ نفر جان خود را از دست داه اند.

همچنین بر اساس آخرین اطلاعات منشر شده؛  ۲ هزار و ۲۴۰  نفر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های مختلف در کرواسی بستری و ۲۶۶ نفر از این تعداد به دستگاه تنفسی متصل شده اند.

« کرونوسلاو ساپاک» رئیس اداره بهداشت عمومی کرواسی  در این باره اظهار کرد که در هفته های اخیر تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا ۱۵ درصد افزایش داشته است.

با توجه به تعداد جان باختگان از ویروس کرونا، کرواسی با نرخ مرگ و میر  ۳۶۸ در هر یک ملیون نفر در جایگاه دوازدهم در جهان قرار دارد.

در کرواسی برای پیشگیری ار افزایش مبتلایان به ویروس کرونا محدودیت های جدیدی را از صبح امروز ( شنبه ) از جمله ممنوعیت برگزاری مراسم عمومی با حضور بیش از ۲۵ نفر و ممنوعیت اجتماعات خصوصی بیش از ده نفر، استفاده از ماسک در فضای بسته و آزاد و همچنین رعایت فاصله ۴ متر مربع  مساحت  برای هر نفر در فضاهای عمومی اعلام شده است.

اسلوونی
در اسلوونی نیز در بیست و چهار ساعت گذشته یک هزار و ۶۰۹ نفر به ویروس کووید -۱۹ مبتلا و ۴۸ نفر جان باختند و به این دلیل تعداد افرادی که امروز بخاطر ابتلا شدن به ویروس کرونا در بیمارستان های مختلف در سراسر این کشور بستری شده اند افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

بنا به آمارهای انتشار یافته در اسلوونی، در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور ۶ هزار و ۵۸۷ نفر مورد آزمایش قرار گرفتند که در صد میزان مثبت ۲۴.۴ درصد بوده  است.

 در حال حاضر یک هزار و ۳۲۴ بیمار بخاطر مبتلا شدن به ویروس کرونا در بیمارستان های مختلف بستری و ۲۰۶ نفر از این تعداد تحت مراقبت های ویژه قرار دارند.

از ابتدای شیوع بیماری همه گیر کرونا در اسلوونی ۷۲ هزار و ۶۶۲ نفر به این ویروس ابتلا و یک هزار و ۲۹۳ نفر جان خود را از دست داده اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar