ایسنا/ "کارتر پیج"، مشاور سابق کمپین ترامپ دادخواست فدرالی تشکیل داد و مدعی شد که در دوره تحقیقات اف‌بی‌آی درباره روسیه، قربانی "جاسوسی غیرقانونی" شده است.

به نقل از هیل، آسوشیتدپرس نوشت این دادخواست که روز جمعه در دادگاه فدرال در واشنگتن دی. ‌سی. ثبت شد، ادعا می‌کند اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا هنگام ثبت درخواست حکمی برای نظارت بر "پیج" در دادگاه نظارت اطلاعات خارجی در ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، مرتکب مجموعه‌ای از خطاها شده‌اند.

اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری در آن زمان این ظن را داشتند که پیج یک عامل روس است.

دادخواست پیج ادعا می‌کند: از آن جایی که حتی یک واقعیت ثابت شده هم در خصوص همدستی دکتر پیج با روسیه ارائه نشده، هرگز دلیلی محتملی برای طلب یا کسب گواهی "قانون نظارت بر اطلاعات خارجی" که ایشان را بر همین اساس هدف قرار می‌دهد، وجود نداشته است.

مدافعانی که نامشان در پرونده پیج عنوان شده اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری، "جیمز کومی" رئیس سابق اف‌بی‌آی، "اندرو مک‌کیب" معاون سابق اف‌بی‌آی و دیگر مقامات درگیر در تحقیقات روسیه هستند.

این پرونده همچنین ادعا می‌کند که پیج در نتیجه درگیر شدن در تحقیقات روسیه، آسیب دیده است. طبق دادخواست، وی مدعی است که دچار  خسارات اقتصادی شده، تهدیدات به مرگ و آدم‌ربایی و آسیب به اعتبارش را تجربه کرده است.

گزارش یک بازرس کل وزارت دادگستری در سال ۲۰۱۹ هم به نتایجی مشابه با ادعاهای پیج رسید.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، بازرس کل "مایکل هوروویتز" در آن زمان دریافت که اف‌بی‌آی در تحقیق در مورد روابط احتمالی بین کمپین ترامپ و روسیه توجیه شده است، اما در بخش زنجیره فرماندهی این اداره، ضعف عملکرد جدی وجود دارد.

از آن زمان اف‌بی‌آی بیش از ۴۰ اقدام اصلاحی را برای بهبود دقت و عمق عملکرد آینده خود انجام داده است.

شکایت پیج همچنین اف‌بی‌آی را به تکیه بیش از اندازه بر اطلاعات فراهم شده در "پرونده استیل" متهم می‌کند- مجموعه‌ای از اطلاعات که توسط "کریستوفر استیل"، جاسوس سابق بریتانیا فراهم شده بود.

تحقیقات استیل در مورد روابط ادعایی کمپین ترامپ با روسیه در سال ۲۰۱۶، مورد حمایت دموکرات‌ها واقع شد.

کارتر پیج هرگز در نتیجه تحقیقات روسیه محکوم نشده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar