فارس/ رئیس شورای حاکمیتی سودان درباره تلاش‌های صورت گرفته برای حذف نام سودان از فهرست آمریکایی کشورهای حامی تروریسم گفت که آمریکا انجمن خیریه نیست.

«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان گفت که حذف نام سودان از فهرست آمریکایی کشورهای حامی تروریسم هدف نهایی نیست و هرگز سود مستقیمی نخواهد داشت اما مانعی است که بایستی برداشته شود.

البرهان افزود: آمریکا انجمن خیره نیست که کمک مالی بلاعوض اعطا کند، ما باید منابع کشورمان را به خوبی بشناسیم و از منابعی که آمریکا می‌تواند از آن بهره ببرد و آنچه را که ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم، اطلاع پیدا کنیم.

او گفت که ما نمی‌خواهیم خود را دست پایین بگیریم و سودان اراضی بکر، آب زلال و موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر دارد و قلب جهان است و علاوه بر آن منابع طبیعی و دامی و آب‌وهوای متنوعی دارد.

این مقام سودانی در مصاحبه با روزنامه مصری «الشروق» درباره دستآوردهای سودان از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیز گفت: «این سوال در واقع بایستی به گونه‌ دیگری مطرح می‌شد و آن اینکه سودان از خصومت با یک کشور عضو سازمان ملل چه فایده‌ای کسب کرده و می‌کند؟ دولتی که صرف‌نظر از شرایط تأسیس آن مقبول جامعه جهانی واقع شده است».

البرهان درباره دولت جدید آمریکا و تأثیرات آن بر دو پرونده حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی ترورسیم و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تصریح کرد: «من ارتباطی بین رابطه با اسرائیل با موضوع آمریکا نمی‌بینم، این رابطه با اسرائیل است نه آمریکا».  

کاخ سفید ۲۳ اکتبر گذشته اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به کنگره ابلاغ کرده که قصد دارد نام سودان را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف نماید. سودان در سال ۱۹۹۳ به دلیل میزبانی از اسامه بن لادن سرکرده القاعده، در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار گرفت.

یک روز پس از انتشار این خبر سودان موافقت خود با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را اعلام کرد و به این ترتیب پس از مصر، اردن، بحرین و امارات، پنجمین کشوری است که به سازش با این رژیم روی آورد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar