ایسنا/ وزیر خارجه یمن به اظهارات همتای سعودی خود واکنش نشان داد و از او خواست پرونده های پیشینیان خود را در خصوص جنگ یمن بررسی کند و بفهمد چه کسی توطئه و تجاوز علیه این کشور را آغاز کرده است.

به نقل از سایت المیادین، هشام الشرف، وزیر خارجه یمن به سخنرانی فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود در چهل و هفتمین دور از نشست سازمان همکاری اسلامی واکنش نشان داد و اظهارات او را در این نشست جعل واقعیت و حقایق و تلاش برای فرار رژیم سعودی از مسئولیت مستقیم خود در قبال بلایا و گرفتاری هایی دانست که طی شش سال گذشته در یمن اتفاق افتاد و زندگی و معیشت نزدیک به ۳۰ میلیون یمنی را تحت تأثیر قرار داد.

وی دخالت آشکار عربستان در امور یمن از سال ۲۰۱۴، عملیات نظامی متجاوزانه از مارس ۲۰۱۵، تحمیل محاصره هوایی، زمینی و دریایی و نیز سیاست مجازات جمعی که علیه مردم یمن در پیش گرفته را مورد انتقاد قرار داد و گفت، همه این اقدامات بیانگر دلیل اصلی مشکلات یمن است، عربستان بدترین فاجعه انسانی را به بار آورد.

وزیر خارجه یمن ادامه داد، وزیر خارجه عربستان باید پرونده های پیشینیان خود در مورد یمن را بررسی کند و بفهمد چه کسی عملا توطئه و تجاوز را آغاز کرده است. اگر عربستان در سخنرانی های مکرر خود در مجامع بین المللی، منطقه ای و رسانه ها واقعا به مردم یمن اهتمام داشت، بهتر بود به جای تشکیل ائتلاف نظامی و تحمیل محاصره و استخدام مزدوران برای کشتن ملت یمن، از تلاش های سازمان ملل برای نزدیک کردن طرفین و روند اقتصادی حمایت می کرد.

الشرف بار دیگر خواست صلح دلیران برای همه در یمن، منطقه شبه جزیره عربی و خلیج فارس برقرار و برای پایان دادن به تجاوزات نظامی، رفع محاصره، توقف مداخله در امور داخلی و ارائه حمایت از سوی کشورهای عربی و بین المللی برای بازگشت زندگی عادی در یمن از نظر اقتصادی، مالی و شرایط زندگی، همه طرف ها مستقیما به مذاکره بنشینند.

وزیر خارجه عربستان در سخنرانی خود در تاریخ ۲۷ نوامبر در نشست سازمان همکاری اسلامی گفت، عربستان مورد حمله صدها موشک بالستیک و پهپاد قرار گرفته است و انصارالله را عامل مشکلات یمن عنوان کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar