تسنیم/ هنوز نامزد پیروز در انتخابات جنجالی آمریکا گزینه خود را برای ریاست سازمان بدنام سیا انتخاب نکرده است اما رسانه‌های آمریکایی درباره گزینه‌های احتمالی گمانه زنی کرده‌اند که مهمترین آنها مارک مورل است که به داشتن روحیه ضدایرانی و روسی معروف است.

آسوشیتدپرس پنج روز قبل به نقل از منابع مطلع گزارش داد، جو بایدن در حال بررسی گزینه مایک مورل، سرپرست سابق سیا برای تصدی ریاست این سازمان در زمان ریاست جمهوری خود است.

مورل که سابقه حضور در سمت‌های مختلف سازمان سیا را دارد، به داشتن روحیه ضدایرانی و روسی معروف است و در یک مصاحبه آشکارا می‌گوید که باید به صورت پوششی تلفات زیادی را به ایران و روسیه وارد کرد.

وی در این مصاحبه به چارلی رز مجری سابق شبکه سی‌بی‌اس می‌گوید: «ما باید ایرانی‌ها و روس‌ها را وادار کنیم که بهای حضورشان در سوریه را بپردازند.» مجری در ادامه می‌پرسد: «خوب، چطور ما آنها را وادار می‌کنیم که بهای حضورشان را بپردازند؟ با کشتن روس‌ها و ایرانی‌ها؟» مایک مورل پاسخ می‌دهد: «بله، مخفیانه».

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

یکی دیگر از گزینه‌هایی که نام او مطرح شد «تام دونیلون» مشاور سابق امنیت ملی باراک اوباما است که روابط قدیمی با جو بایدن دارد. هرچند سی‌ان‌ان چند روز قبل گزارش داد که تام دونیلون دیگر جز گزینه‌های بایدن برای تصدی ریاست سیا نیست.

از نام‌هایی که اخیرا به عنوان گزینه تصدی ریاست سیا مطرح شده «دارل بلوکر» نیز هست که سابقه خدمت به عنوان رئیس «ایستگاه سیا» را دارد. اگر وی انتخاب شود اولین سیاه پوستی است که به این مقام می‌رسد. بلوکر هنگام ترک سیا در 2018 نشان برجسته حرفه‌ای دریافت کرد و  چهار سال به عنوان تحلیلگر نیروی هوایی و افسر عملیات در آژانس اطلاعات مرکزی (CIA)  فعالیت کرده است.

یکی دیگر از گزینه‌های مطرح خانوم «میشل فلورنوی» است که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به عنوان معاون وزیر دفاع فعالیت کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar