فارس/ «نیکولا استورجئون» وزیر اول اسکاتلند بار دیگر بر لزوم استقلال این سرزمین از بریتانیا تأکید کرد.

استورجئون در مصاحبه با «اسکای نیوز» گفت: «با آغاز دوره جدید پارلمان اسکاتلند، بحث استقلال را مطرح می‌کنیم. ما همه ابزارهای لازم برای بازسازی [اسکاتلند] بعد از شیوع کرونا را در اختیار داریم».

وزیر اول اسکاتلند افزود:‌ «این چیزی است که اکثریت مردم اسکاتلند می‌خواهند، نه بوریس جانسون [نخست وزیر بریتانیا] و دار و دسته حامیان برگزیت. نظرسنجی‌های نشان می‌دهد اکثریت [اسکاتلندی‌ها] خواستار آن هستند».

استورجئون افزود: «با توجه به لزوم مهار شیوع کرونا و بازسازی اسکاتلند، هرچه زودتر قدرت استقلال را به دست آورده و آینده خود را در دست بگیریم، برای همه ما بهتر خواهد بود».

وی روز شنبه نیز در جلسه پارلمان اسکاتلند گفته بود: استقلال به روشنی در مقابل دیدگانمان قرار دارد و با وحدت هدف، تواضع و سخت‌کوشی [که شاهد هستیم]، هیچگاه تا این اندازه مطمئن نبودم که می‌توانیم به آن دست یابیم».

او پیش از سخنرانی در پارلمان اسکاتلند به بی بی سی گفت، پارلمان بعدی اسکاتلند برگزاری همه‌پرسی استقلال را با قوت بیشتری پیگیری خواهد کرد.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) و ناهماهنگی و تفاوت در روش‌های بخش‌های مختلف بریتانیا شامل ایرلند شمالی، ولز، انگلیس و اسکاتلند در مبارزه با ویروس کرونا، موجب افزایش تمایل نواحی مختلف برای دستیابی به استقلال شده است.

چندی پیش نتایج نظرسنجی مشترک دو مؤسسه «ایپسوس» و «MORI» نشان داد  ۵۸ درصد از مردم اسکاتلند خواستار جدایی از بریتانیا هستند که در نوع خود رکورد جدیدی محسوب می‌شود.

این در حالی است که در همه‌پرسی قبلی استقلال اسکاتلند که در سال ۲۰۱۴ (دو سال قبل از همه‌پرسی برگزیت) برگزار شد، مردم این سرزمین با نسبت ۵۵ درصد به ۴۵ درصد، با این جدایی مخالفت کرده بودند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar