تسنیم/ دادگاه کیفری عربستان ۱۳ نفر از متهمان حادثه سقوط جرثقیل در مکه را تبرئه کرد و این حادثه را بلای آسمانی دانست.

روزنامه عکاظ وابسته به آل سعود اعلام کرد که دادگاه کیفری مکه حادثه «سقوط جرثقیل در مسجدالحرام» را در سال 2015 بلای آسمانی توصیف کرد و 13 نفر از متهمان این پرونده از جمله شرکت «بن لادن» را تبرئه کرد.

این جرثقیل متعلق به شرکت بن لادن بود که سپتامبر 2015 در طرح توسعه مسجد الحرام در مکه مکرمه سقوط کرد و 111 کشته و حدود 238 زخمی بر جای گذاشت.
بر اساس گزارش روزنامه عکاظ در روز پنجشنبه، سازمان هواشناسی و حفاظت از محیط زیست عربستان روز حادثه و روز قبل از حادثه مذکور گزارشی از وضعیت آب و هوایی عربستان منتشر کرد که در آن آمده بود که سرعت باد در دریای سرخ تنها بین 1 تا 38 کیلومتر در ساعت بوده و از این وضعیت به عنوان طوفان و مانند آن توصیف نشده که مستلزم رعایت جوانب احتیاط باشد.
همچنین دادگاه کیفری عربستان مدارک و اسنادی حاوی هشدار سازمان هواشناسی در خصوص احتمال وقوع این حادثه ارائه نداده است.
بر اساس گزارش روزنامه عکاظ، حادثه سقوط جرثقیل در مکه را می‌توان جزء فجایع و بلایای آسمانی دانست که رعایت جانب احتیاط در برابر آن امری غیرممکن است و از نظر فقها تعهد در قبال آن ساقط می‌شود و در نتیجه مسئولیت نیز منتفی است.
روزنامه عکاظ نوشت: شرکت پیمانکاری «بن لادن» به تجهیزات ایمنی و یا سیستمی برای مقابله با بلایای طبیعی مجهز نبوده است و این درحالی هیچ شرکتی در سطح بین‌المللی ملزم به داشتن تجهیزات یا ابزاری برای تجزیه و تحلیل شرایط آب و هوا شناسی نیست.
گروه ساخت و ساز بن لادن که متعلق به خانواده اسامه بن لادن سرکرده معدوم گروه تروریستی القاعده می باشد در ابتدا مسئول این حادثه معرفی شده بود اما هم اکنون با تبرئه همه متهمین، آب و هوا عامل این حادثه معرفی شده و دولت سعودی از مسئولیت این حادثه خونبار شانه خالی کرده است.

گفتنی است؛ در این حادثه11 کشته و 15 زخمی از میان زائران ایرانی بودند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar