تسنيم/ پس نهايي شدن شوراي مصالحه افغانستان و ميزباني ارگ رياست جمهوري اين کشور از نشست اين شورا، اشرف غني و عبدالله با يکديگر درباره مسائل مختلف ديدار و گفت‌وگو کردند.

رياست جمهوري افغانستان در بيانيه‌اي اعلام کرد که اشرف غني رئيس جمهور اين کشور با عبدالله عبدالله رئيس شوراي مصالحه اين کشور درباره روند صلح گفت‌وگو کرد.
بر اساس اين بيانيه، در اين ديدار دو طرف درباره فعاليت‌هاي شوراي عالي مصالحه افغانستان گفت‌وگو کردند.
رياست جمهوري افغانستان اظهارداشت که اشرف غني و عبدالله همچنين درباره مراحل بعدي روند صلح و حمايت‌هاي بين‌المللي نيز تبادل نظر کردند.
شماري از رهبران جهادي و سياسي نيز در اين ديدار حضور داشتند.
اشرف غني تاکيد کرد که دولت افغانستان گام‌هاي زيادي براي اعتمادسازي برداشته است و اکنون طالبان نيز براي آتش‌بس اعلام آمادگي کند تا از خونريزي بيشتر جلوگيري شود.
شوراي عالي مصالحه افغانستان براي رهبري روند صلح 28 ارديبهشت ماه در توافق تقسيم قدرت بين «اشرف غني» و «عبدالله عبدالله»، دو نامزد پيشتاز انتخابات رياست جمهوري افغانستان ايجاد شد.
اشرف غني در شهريور ماه امسال 46 نفر را به عنوان اعضا و هيئت رهبري شوراي عالي مصالحه اعلام کرد اما عبدالله ضمن مخالفت با اين اقدام تصريح کرد که براساس توافقنامه ايجاد دولت مشارکتي، تعيين اعضاي اين شورا از صلاحيت‌هاي او مي‌باشد.
پيش از اين نيز نمايندگان کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در افغانستان در بيانيه‌اي مشترک خواستار «ايجاد و فعال شدن سريع شوراي عالي مصالحه» شده بودند.

برخي مي‌گويند که رهبران سياسي در هم‌سويي با نهادهاي بين‌المللي حامي صلح، تلاش دارند تا دست غني را از روند صلح کوتاه کنند. با شکل‌گيري شوراي عالي مصالحه‌ ملي و برگزاري نخستين جلسه‌ اين شورا، جلو مداخله‌ ارگ در روند صلح گرفته شده است.
پس از اين، اعضاي هيئت مذاکره‌کننده از پيشرفت در مذاکرات و موانع و چالش‌ها به شوراي رهبري مصالحه گزارش خواهند داد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar