ايرنا/ سفير آمريکا در عراق در پيامي تلاش کرد ضمن سهيم کردن کشورش در مبارزه با گروه تروريستي داعش ، پيروزي مردم عراق بر تروريست‌ها را به نفع واشنگتن مصادره کند.

«ماتيو تولر» سفير آمريکا در عراق در سومين سالگرد پيروزي ملت عراق بر گروه تروريستي داعش در پيامي تلاش کرد که اين پيروزي را مصادره کرده و آمريکا را در تضعيف و شکست داعش سهيم دانسته و واشنگتن را پشتيبان عراقي ها معرفي کند.

به نوشته رسانه هاي عراقي، تولر در اين راستا مدعي شد: "نيروهاي امنيتي عراق با همراهي آمريکا و شرکاي ديگرش در ائتلاف (موسوم به ضد داعش) پيشرفتي استثنايي در کاهش توانمنديهاي داعش داشتند که ادامه فشار بر داعش براي شکست دائمي آن همراه با فرصت ثبات و شکوفايي مناطق آزاد شده را تضمين مي کند".

اين اظهارنظر درحالي مطرح شد که که مقامات آمريکايي از جمله «هيلاري کلينتون و دونالد ترامپ» پيشتر اذعان کرده بودند که داعش ساخته و پرداخته خود آمريکا است.

گزارش هاي متعددي نيز از حمايت آمريکا از داعش تاکنون منتشر شده و برخي لحظات پشتيباني هوايي آمريکا از داعش نيز فيلم برداري و در رسانه ها پخش شده است.

سفير آمريکا در عين حال با اذعان به افزايش توانمنديهاي نيروهاي عراقي و زير فشار روز افزون محافل سياسي و مردمي عراق براي خروج همه نظاميان آمريکايي از اين کشور گفت: "درحالي که نيروهاي امنيتي عراقي به طور روز افزودن ابتکار عمل در نبرد عليه هسته هاي داعش را بدست مي گيرند، ما وارد مرحله بعدي ماموريت خود در عراق مي شويم که آمريکا (در آن) حضور نظامي خود را کاهش مي دهد".

وي همچنين مدعي ادامه کمک ائتلاف موسوم به ضد داعش به نيروهاي امنيتي عراق عليه اين گروه بنا به درخواست دولت بغداد شد.

نيروهاي اشغالگر آمريکايي در چند پايگاه در مناطق مختلف عراق مستقرند که بزرگترين پايگاه آنها «عين الاسد» در استان الانبار واقع در غرب اين کشور است.

پارلمان عراق در پي جنايت ترور سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس و شهيد ابومهدي المهندس معاون سازمان الحشد الشعبي عراق در  مصوبه‌اي بر لزوم خروج نيروهاي بيگانه از خاک اين کشور تأکيد کرده است.

مردم عراق نيز در مناسبت‌هاي مختلف، مخالفت خود را با اشغالگري آمريکا اعلام داشته‌اند.

محافل سياسي عراقي اجراي مصوبه پارلمان در سايه حمايت مردمي را ضروري دانسته و خروج نيروهاي آمريکايي در کنار تقويت بنيان نظامي و دفاعي عراق را بهترين راهکار براي برقراري ثبات کامل امنيتي و سياسي کشورشان مي‌دانند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar