ایرنا/ ائتلاف واکسن کرونا تحت نظر سازمان جهانی بهداشت با هدف تضمین فراهم کردن این واکسن برای آسیب پذیرترین مردم جهان، روز جمعه اعلام کرد که توان عرضه واکسن این نهاد با دستیابی به حدود ۲ میلیارد واحد از این کالای حیاتی، تقریبا ۲ برابر شده است که توزیع آنها در سه ماهه نخست ۲۰۲۱ آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ این ائتلاف اعلام کرد که قصد دارد در سال آینده میلادی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون واحد از واکسن های تائید شده را به ۹۲ کشور واجد شرایط با اقتصادهای دارای درآمد اندک و میانه برساند.
بر اساس بیانیه این نهاد، همه ۱۹۰ اقتصاد جهان که در این برنامه مشارکت و همکاری کرده اند، در نیمه نخست ۲۰۲۱ به این واکسن دسترسی خواهند یافت و پیش بینی می شود نخستین محموله آن مشروط به آمادگی کشورها برای تحویل گرفتن آن، در سه ماهه نخست ۲۰۲۱ آغاز شود. این بیانیه آشکارترین راه برای پایان دادن به مرحله شدید همه گیری با حفاظت از آسیب پذیرترین بخش جمعیت جهان به شمار می رود.
تا کنون شرکت های داروسازی چینی، روس، اروپایی و آمریکایی واکسن هایی ساخته اند که توزیع و کاربرد برخی از این واکسن ها مانند فایزربیونتک پس از تائید، در کشورهای جهان آغاز شده است.
اتحادیه اروپا اعلام کرده است که واکسیناسیون کرونا در ۲۷ کشور عضو آن از اواخر ماه جاری (از 27 دسامبر) آغاز خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar