فارس/ «عبدربه منصور هادی»، رئیس جمهور مستعفی یمن طی حکمی، خواستار تشکیل کابینه جدید با ۲۴ وزیر شد.

او شامگاه جمعه اسامی کابینه جدید را که بعد از گذشت نزدیک به یک سال از امضای توافق ریاض، با فشارهای عربستان سعودی و امارات عربی متحده را اعلام کرد.

اسامی وزیران کابینه جدید با سمت‌هایشان بدین شرح است:

«معین عبدالملک سعید»، نخست‌وزیر

«احمد عوض بن مبارک»، وزیر خارجه و امور مهاجرین

سرلشکر «محمد علی أحمد المقدشی»، وزیر دفاع

«معمر مطهر محمد الإریانی» وزیر اطلاع‌رسانی و فرهنگ و گردشگری

«واعد عبدالله عبدالرزاق باذیب»، وزیر برنامه‌ریزی و تعاون

در بیانیه دولت منصور هادی آمده است که کابینه ۲۴ نفری به طور مساوی بین یمنی‌های شمال و یمنی‌های جنوب تقسیم شده است.

تشکیل دولت ائتلافی جدید به ریاست جمهوری منصور هادی از جمله موارد توافق ریاض است که با فشارهای امارات تشکیل می‌شود.

دولت هادی (مورد حمایت عربستان سعودی) و شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) از ابتدای تابستان سال گذشته وارد یک دور درگیری و جنگ شدند که در نتیجه آن، شورای انتقالی شهر عدن، پایتخت موقت دولت هادی و پس از آن استان‌های« شبوه» و «ابین» و ماه پیش نیز استان «سُقُطری» را به اشغال خود درآورد.

امارات و عربستان سعودی که از ۱۳۹۴ به بهانه حمایت از دولت مستعفی به یمن لشکر کشی کرده بودند برای فرار از اتهام ها علیه خود، آبان ماه سال ۹۸ طرفین درگیر را پای قرارداد صلح موسوم به توافق ریاض آوردند؛ توافقی شکننده که نتوانست جلوی درگیری‌ها در جنوب یمن را که تحت کنترل شورای انتقالی و دولت مستعفی بود بگیرد تا جایی که شورای انتقالی در هفتم اردیبهشت سال جاری در استان‌های جنوبی اعلام خودمختاری کرد.

از مهم‌ترین بندهای توافق ریاض، «استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن ظرف مدت ۷ هفته از زمان امضای آن، استقرار نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه‌های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصار الله یمن زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و تعیین ۱۲ وزیر از شورای انتقالی جنوب (متحد امارات) در دولت آینده از مجموع ۲۴ وزیر کابینه» بوده است.

منصور هادی در حالی فرمان تشکیل کابینه را صادر کرده است که او از سال ۲۰۱۵ فراری و ریاض‌نشین شده است و دولت نجات ملی که جنش انصار الله یمن در آن مشارکت دارد، شمال غربی و غرب یمن را که از نظر ژئوپولیتیکی و تعداد جمعیت حائز اهمیت است، تحت کنترل دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar