باشگاه خبرنگاران/ همزمان با به قرنطینه رفتن برخی از مقامات اروپایی، نتیجه آزمایش کرونای نخست‌وزیر اسلواکی پس از شرکت در نشست اتحادیه اروپا مثبت اعلام شد.
 
به نقل از خبرگزاری فرانسه، آزمایش کرونای ایگور ماتوویچ، نخست وزیر اسلواکی، یک هفته پس از شرکت در نشست اتحادیه اروپا در بروکسل مثبت اعلام شد.

گمان می‌رود که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، هم در همین نشست به ویروس کرونا آلوده شده باشد. همین مسئله مجوب شده است شماری از مقامات اروپایی و مقامات عالی‌رتبه فرانسوی خود را قرنطینه کنند.

ماتوویچ با انتشار نتیجه آزمایش خود در صفحه فیس‌بوک نوشت «امروز من هم یکی از شما هستم». این سیاستمدار ۴۷ ساله گفت: «من قرار بود تعطیلات کریسمس را با کمک به یک بیمارستان بگذرانم. اما حالا برنامه‌های من اندکی متفاوت خواهد بود». 

روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری اعلام کرد نتیجه آزمایش کرونای ماتوویچ پنجشنبه اعلام شد و از آن زمان همه فعالیت‌های وی لغو شده است.

بنا بر اعلام رسانه‌های محلی از همه وزیران و معاونان دولت خواسته شده است آزمایش کرونا بدهند. پس از آن دو تن از مقامات دولت، ورونیکا رمیسووا، معاون نخست وزیر، و یاروسلاو ناد، وزیر دفاع، اعلام کردند به ویروس کرونا آلوده شده اند.

مکرون و ماتوویچ تاکنون آخرین سران دولتی در جهان هستند که به کووید-۱۹ مبتلا شدند. پیش از آن‌ها نیز بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، بیمار شده بودند.

از زمان آغاز همه‌گیری، اسلواکی بیش از ۱۴۶ هزار مورد ابتلا به کووید ۱۹ ثبت کرده است که حدود ۴ هزار مورد آن مربوط به روز پنجشنبه است. تاکنون هزار و ۴۰۰ نفر از از بیماران نیز جان باخته اند. اسلوواکی ۵.۴ میلیون نفر جمعیت دارد.

قرار است از امروز محدودیت‌های جدیدی در اسلواکی از جمله تعطیلی کسب و کار‌های غیرضروری در ساعت ۱۷ اعمال شود. از مردم هم خواسته شده است در خانه‌های خود بمانند.

وزارت بهداشت اسلواکی جمعه اعلام کرد این کشور نخستین واکسن‌های خود را ۲۶ دسامبر دریافت کرد و احتمالا واکسیناسیون هم در همان روز یا یک روز بعد آغاز خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar