تسنیم/ وزارت دفاع روسیه با اعلام پاکسازی ۱۹۵ هکتار زمین، حدود ۸۷ کیلومتر جاده‌ و ۴۲۳ ساختمان مسکونی و خنثی سازی بیش از ۷.۳ هزار مواد منفجره، از کشته شدن یک افسر روس هنگام مین‌یابی در منطقه شوشی قره باغ خبر داد.

به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه شب گذشته (جمعه) اعلام کرد که یک افسر نیروهای مهندسی نظامی این کشور، هنگام پاکسازی مین در منطقه قره باغ کوهستانی جان خود را از دست داد.

طبق این گزارش، این حادثه در تاریخ 17 دسامبر (27 آذرماه) هنگام مین زدایی بخشی از جاده منطقه مسکونی شوشی رخ داده است. در نتیجه انفجار مین، یک افسر گروه مین یاب روسیه به شدت زخمی شد. با وجود ارائه کمک پزشکی سریع به این نظامی، وی در حین انتقال به بیمارستان بر اثر جراحات وارده درگذشت.

وزارت دفاع روسیه تأکید کرده است که تمام کمک‌ها و حمایت لازم از خانواده این نظامی روس ارائه خواهد شد.

این وزارتخانه روز جمعه گزارش داد که مهندسین نظامی گروه نیروهای حافظ صلح روسیه، طی 24 ساعت اخیر، حدود 22 کیلومتر از جاده‌های حوالی شهر "استپاناکرت"، مرکز جمهوری خودخوانده قره باغ قره باغ را پاکسازی کرده و در جریان آن، بیش از یک هزار و سیصد مورد مواد منفجره را کشف و خنثی کردند.

طبق این اطلاعات، در مجموع ، در جریان عملیات مین زدایی در قره باغ از تاریخ 23 نوامبر (13 آذر ماه) ، حدود 195 هکتار از اراضی، حدود 87 کیلومتر از جاده‌ها و 423 ساختمان مسکونی از بمب‌های منفجر نشده پاکسازی شده و بیش از 7 هزار و سیصد شئی منفجره کشف و خنثی شده است.

سربازان روسی که در پاکسازی مین فعالیت دارند، به ابزارها و لباس‌های محافظ مدرن مجهز هستند.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد که تاکنون بیش از 41 هزار پناهجو از زمان پایان درگیری‌های نظامی در منطقه به قره باغ کوهستانی، به خانه‌های خود بازگشته‌اند و تنها طی روز گذشته، 457 نفر از مردم منطقه با همراهی نیروهای صلح‌بان روسی با اتوبوس از خاک ارمنستان به شهر استپاناکرت رسیده‌اند.

وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه نیز روز جمعه اعلام کرد که روسیه 80 تن محموله کمک‌های انسان دوستانه را به نقاط مختلف قره باغ کوهستانی ارسال کرده تا بین مردم آسیب دیده در مناطق مسکونی آن توزیع شود. این کمک‌ها شامل دستگاه‌های تولید برق خانگی، مصالح ساختمانی، کپسول آتش نشانی و وسایل مورد نیاز اولیه زندگی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar