فارس/ نیروهای گارد ملی آمریکا که روزها و ساعات سختی را برای تامین امنیت مراسم تحلیف بایدن سپری کرده بودند، ساعاتی بعد از اتمام مراسم برای استراحت به محوطه‌های پارکینگی فرستاده شدند.


سخنگوی نیروهای گارد ملی واشنگتن بدون آن که مشخصاً بگوید چه تعداد از ۲۵ هزار نیروی گارد ملی که وظیفه تامین امنیت مراسم تحلیف را برعهده داشتند به بیرون کنگره فرستاده شدند، گفت این نیروها به درخواست پلیس کنگره به دلیل ازدحام داخل ساختمان با توجه به برگزاری جلسات قانون‌گذاران به بیرون فرستاده شده بودند. 

به گفته یکی از این نیروها، به واحدی که در ساختمان «دیرکسن» استراحت می‌کردند، ناگهان گفته شد که باید آنجا را تخلیه کنند و آن‌ها مجبور شدند در یک پارکینگ بدون اینترنت، یک پریز برق و یک سرویس بهداشتی برای پنج هزار نیرو، روی زمین استراحت کنند.

وی گفت: دیروز ده‌ها سناتور و عضو کنگره به میان صف‌های ما آمدند، عکس گرفتند، با ما دست دادند و از ما به خاطر خدماتمان تشکر کردند. در عرض ۲۴ ساعت، دیگر برای آن‌ها کارایی نداشتیم و ما را به گوشه پارکینگ فرستادند. احساس می‌کنیم به شدت به ما خیانت شده است.

به نوشته «پالیتیکو»، بعد از آن که این نشریه این موضوع را رسانه‌ای کرد، قانون‌گذاران ارشد آمریکایی از هر دو حزب در صفحات توییتر خود این تصمیم را مورد انتقاد قرار دادند و خواستار پاسخگویی شدند. بنابر گزارش‌ها، بعد از رسانه‌ای شدن این موضوع نیروهای گارد ملی به داخل ساختمان کنگره بازگردانده شدند. پیشتر مقامات آمریکایی گفته بودند که تا چند روز بعد از برگزاری مراسم تحلیف تدابیر امنیتی ادامه خواهد داشت. 

هفدهم دی‌ماه، بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیزی مقابل کنگره برگزار کنند. حامیان ترامپ در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند. این افتضاح تاریخی پنج کشته و شماری مجروح برجای گذاشت. 

در پی این حادثه، فضای شهر واشنگتن روزها قبل از مراسم تحلیف شکل امنیتی به خود گرفت و این مراسم سرانجام روز چهارشنبه تحت تدابیر شدید امنیتی و استقرار ۲۵۰۰۰ نظامی گارد ملی در واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا برگزار شد. علیرغم این تدابیر، تعدادی از قانونگذاران مجلس نمایندگان این کشور در مراسم تحلیف جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور جدید، جلیقه محافظتی هم بر تن کردند.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar