فارس/ نخست‌وزير کانادا مخاطب اولين گفت‌وگوي «جو بايدن» با يک رهبر خارجي بعد از تحليف بود و دو طرف توافق کردند در ماه آينده ميلادي ديدار کنند.

بنا بر اعلام دفتر نخست‌وزيري کانادا، «جاستين ترودو» نخست‌وزير اين کشور و «جو بايدن» رئيس‌جمهور آمريکا قصد دارند ماه آينده ميلادي ديداري حضوري داشته باشند.

به گزارش «الجزيره»، رهبران کانادا و آمريکا اين تصميم را در گفت‌وگوي تلفني عصر جمعه خود اتخاذ و در اين تماس همچنين بر همکاري براي مقابله با کرونا در آمريکاي شمالي توافق کردند.

دفتر ترودو در بيانيه‌اي اعلام کرد: دو رهبر توافق کردند ماه آينده ديدار کنند تا کار مهم تجديد دوستي عميق و پايدار بين کانادا و آمريکا را پيش ببرند.

کاخ سفيد هم در بيانيه‌اي مجزا اعلام کرد دو طرف بر اهميت استراتژيک روابط آمريکا و کانادا تاکيد و درباره همکاري بر سر برنامه‌اي گسترده شامل مقابله با همه‌گيري کرونا و رسيدگي به تغييرات آب و هوايي رايزني کردند.

کاخ سفيد همچنين اعلام کرد که بايدن و ترودو توافق کردند که در يک ماه آينده بار ديگر با يکديگر گفت‌وگو کنند اما اشاره‌اي به برنامه‌اي براي ديدار نکرد.

ترودو که مشتاقانه از روي کار آمدن بايدن در آمريکا استقبال کرده، اميدوار است بعد از دوره ترامپ صفحه جديدي در روابط دو کشور باز کند. او اولين رهبر خارجي است که بعد از تحليف بايدن در روز چهارشنبه با وي گفت‌وگو کرده است.

پيشتر و بعد از تحليف بايدن، ترودو در بيانيه‌اي اظهار داشت: کانادا و آمريکا «همزمان که با بيماري کوويد-۱۹ مبارزه مي‌کنيم، همکاري را ادامه خواهيم داد و از بهبود وضعيت اقتصادي پايدار حمايت مي‌کنيم و وضعيت را براي همه بهتر خواهيم کرد.»

وي افزود: «ما همچنين براي پيشبرد اقدامات اقليمي و رشد واضح اقتصادي، ترويج فراگيري و تنوع و ايجاد مشاغل و فرصت‌هاي مناسب براي طبقه متوسط مردمانمان ضمن مشارکت در دموکراسي، صلح و امنيت در داخل و در جهان، با يکديگر همکاري خواهيم کرد.» 

«جوزپه کونته» نخست‌وزير ايتاليا هم روز سه‌شنبه در اظهاراتي در پارلمان کشورش گفته بود: «ما منتظر رياست‌جمهوري بايدن هستيم و با توجه به رياستمان در گروه ۲۰، ما فوراً همکاري با يکديگر را آغاز خواهيم کرد. ما يک برنامه کار مشترک و قوي داريم که شامل چندجانبه‌گرايي مؤثر که هر دو طرف خواستار آن هستند، تغييرات اقليمي و تحولات ديجيتالي و طبيعي و فراگيري اجتماعي مي‌باشد.» 

بايدن روز چهارشنبه به عنوان چهل و ششمين رئيس‌جمهور آمريکا سوگند ياد کرد و رسماً رئيس‌جمهور اين کشور شد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar