باشگاه خبرنگاران/ بنا به داده‌های جدید، چین با افزایش مراودات تجاری با هند، جای آمریکا را به عنوان بزرگترین شریک تجاری این کشور گرفت.
 
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، برغم تنش‌های مرزی میان پکن و دهلی نو، چین با گرفتن جای آمریکا به اولین شریک تجاری هند تبدیل شد.

تازه‌ترین آمار منتشره از سوی وزارت بازرگانی هند نشان می‌دهد حجم مراودات تجاری میان دهلی نو و پکن طی سال گذشته به ۷۷.۷ میلیارد دلار رسیده و بدین ترتیب چین را به بزرگترین شریک تجاری هند بدل کرده است.

براساس داده‌ها وزارت بازرگانی هند، طی این مدت روند واردات ماشین آلات سنگین و تجهیزات مخابراتی از چین ادامه داشته است. به طور کلی میزان صادرات چین به هند در حدود ۵۸.۷ میلیارد دلار اعلام شد که بیشتر از واردات دهلی نو از واشنگتن و ابوظبی است. امارات سومین شریک تجاری هند است.

داده‌های جدید همچنین نشان می‌دهد که حجم مراودات تجاری دو جانبه میان هند و آمریکا، که بزرگترین شریک تجاری دهلی نو در سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۱۰ بود، به ۷۵.۹ میلیارد دلار تنزل یافته است. تجارت دو جانبه میان آمریکا و هند دربازه زمانی ۲۰۱۹-۲۰-۲۰ حدود ۸۸.۷۵ میلیارد دلار برآورد شد، در حالی که در مدت مشابه سال قبل این رقم ۸۷.۹۶ میلیارد دلار اعلام شد.

ظهور مجدد چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری هند به رغم تلاش‌های دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند برای قطع روابط تجاری با همسایه شرقی خود، به عنوان اقدامی تلافی جویانه نسبت به درگیری مرزی، رخ می‌دهد. رشد مراودات تجاری چین و هند در برهه‌ای رخ می‌دهد که دو کشور کماکان در مناطق مرزی در منطقه شرقی لاداخ درگیر هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar