تسنیم/ یک رسانه سعودی اعلام کرد که احمد زکی الیمانی وزیر نفت پیشین عربستان درگذشت.

به نقل از القدس العربی، «احمد زکی یمانی»، وزیر نفت پیشین عربستان در سن 90 سالگی در لندن درگذشت.

به گزارش روزنامه سعودی «عکاظ» یمانی به دلیل نقش مهم خود در صنعت نفت عربستان« پدرخوانده طلای سیاه» در عربستان خوانده می‌شود.

او از سال 1962 میلادی تا سال 1986 میلادی وزیر نفت و ثروت معدنی عربستان سعودی بود و در برخی منابع از او به عنوان نخستین دبیرکل اوپک یاد شده است.

زکی یمانی در سال 1930 در شهر مکه متولد شد.وی که سال‌ها عمرش را صرف تحصیل در زمینه حقوق کرده و در برترین دانشگاه‌های دنیا این دوره‌ها را گذرانده بود، پس از بازگشت به عربستان به سرعت جذب کارهای دولتی شد.

وی نماینده چهار پادشاه سعودی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بود و به رفع تحریم نفتی اعراب علیه رژیم صهیونیستی (بحران نفتی سال 1973 میلادی) کمک کرد.

در آن زمان وی تهدید کرد در صورت حمله ایالات متحده برای کنترل چاه‌های نفت عربستان ، چاه‌های نفتی این کشور را منفجر خواهد کرد.

وی دارای سیاستی مستقل در زمینه چگونگی تولید و صادرات نفت کشورهای عضو اوپک بودکه به نظریه مکتب هاروارد موسوم است.

یمانی در سال 1988 «بنیاد میراث اسلامی الفرقان» وابسته به «بنیاد یمانی» را با هدف حفظ آثار تاریخی اسلامی و معرفی آنها به جهان تأسیس کرد.

او را یکی از مهم‌ترین افراد در شکل گیری شرکت ملی نفت عربستان وسپس سازمان کشورهای صادر کننده نفت در دنیا می‌دانند و آکسفورد از او به نام «مرد تاریخ ساز در صنعت نفت» نام برده است.

دانشگاه آکسفورد در بخش بیوگرافی افراد مطرح در حوزه انرژی، نام احمد زکی یمانی را ثبت کرده است. طبق اطلاعات منتشر شده توسط این دانشگاه، زکی یمانی معمار سیاست‌های اصلی انرژی در کشور عربستان و در خاورمیانه است و یکی از تاثیرگذارترین سخنگوهای نفتی این کشور در طول تاریخ محسوب می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar