فارس/ سخنگوي سرويس فدرال  همکاري نظامي و فني روسيه بر رايزني با ترکيه و مذاکره با اين کشور در زمينه تحويل محتمل جنگنده‌هاي «سوخو-57» و «سوخو-35» تاکيد کرد.

به گزارش خبرگزاري «تاس» «والري رشتنيکوا» مقام نظامي روسيه روز جمعه در اين زمينه گفت: «در مورد برنامه‌هاي بالقوه آنکارا براي خريد جنگنده‌هاي روسي سوخو35 و 57، طرف ترکيه‌اي به طور کامل از مشخصات فني آنها مطلع شده است. اگر درخواستي از ترکيه براي اين هواپيماها وجود داشته باشد، ما آماده مذاکره هستيم.»
اين مقام نظامي روس افزود که ترکيه‌ مدت طولاني است که قصد خود را براي اجراي پروژه توسعه جنگنده نسل پنجم "TF-X" اعلام کرده و روسيه نيز قبلا اعلام کرده بود که آماده بررسي امکان همکاري در اين برنامه است.
سوخو -35 يک جنگنده چند منظوره  تک ‌خلبان با قابليت مانور بالاست. سوخو-۳۵ توانايي انجام گستره‌اي از دشوارترين مانورها را دارد. ترکيه قصد داشت در يک بازه زماني مشخص ۱۰۰ فروند جنگنده اف -۳۵ خريداري کند، اما بابت خريد سامانه اس-۴۰۰ از روسيه و بي‌توجهي به هشدارهاي آمريکا از اين پروژه اخراج شد و در عمل هيچ جنگند اف- ۳۵ به ترکيه ارسال نشد.
آمريکا، ترکيه را به دليل خريدسامانه موشکياس -400 ‌ از روسيه با تحريم‌هاي يکجانبه تهديد کرده است. با اين حال، «مولود چاووش اوغلو» وزير امور خارجه ترکيه گفته مواضع آنکارا در خصوص سامانه اس۴۰۰، تغييري نکرده است. ترکيه تاکنون حاضر به تسليم در مقابل فشارهاي آمريکا نشده است و تأکيد کرده که به هيچ‌ عنوان از قرارداد دريافت سامانه‌هاي اس۴۰۰ روسيه عقب‌نشيني نخواهد کرد و در پي آن نيز واشنگتن، آنکارا را از برنامه آمريکايي توسعه جنگنده نسل پنجم اف- ۳۵ خارج کرد.
«رجب طيب اردوغان» رئيس‌جمهور ترکيه چندي اعلام کرد که اين کشور با روسيه بر سر خريد جنگنده‌هاي نسل پنجم سوخو-۵۷ گفت‌و‌گوهايي را آغاز کرده است.  او به خبرنگاران گفت: «مذاکرات در اين خصوص آغاز شده و ادامه دارد و نمايندگان وزارتخانه‌هاي ما در روسيه حضور دارند؛ آن‌جا هنوز نمايشگاه «ماکس ۲۰۱۹» جريان دارد و ما موضوع توليد مشترک را در مذاکرات در نظر داريم.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar