ايسنا/ در حالي که برخي ديپلمات‌ها در سازمان ملل فاش کردند، رايزني‌هايي ميان اعضاي شوراي امنيت از جمله روسيه جهت رسيدن به راه‌حلي سياسي براي جنگ سوريه بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ اين شورا در حال انجام هستند، دولت جو بايدن، رئيس جمهوري آمريکا تاکيد کرد، هرگز روابط خود را با دولت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه عادي نخواهد کرد.

يک ديپلمات غربي در نيويورک به روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط گفت: رايزني‌هاي آمريکا بر تلاش‌هاي گي‌ير پدرسن، فرستاده ويژه سازمان ملل به سوريه متمرکز است، پدرسن هفته آتي گزارش جديدي را به اعضاي شوراي امنيت درباره دلايلي که مانع از تحقق پيشرفتي در دور اخير نشست‌هاي کميته قانون اساسي شدند، ارائه خواهد کرد و احتمالا او حمايت پنج کشور عضو دائم اين شورا يعني آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه و چين را که بارها از اقداماتش حمايت کردند، خواستار خواهد شد.
در همين راستا اعضاي غربي منتظر سخنراني هستند که ليندا توماس گرينفيلد، رئيس فعلي شوراي امنيت و نماينده دائم آمريکا در سازمان ملل در اين نشست ايراد خواهد کرد، سخنراني که پيش‌بيني مي‌شود بر سه پرونده بحران سوريه يعني روند سياسي که سازمان ملل ميانجيگر آن است، کمک‌هاي بشردوستانه که ضرورت آنها بيشتر مي‌شود و ادعاي کذب زرادخانه دولت سوريه با سلاح‌هاي شيميايي و استفاده از آنها در جنگ متمرکز باشد و اين در حالي است که آمريکا بر محاکمه دولت اسد پافشاري دارد و اين امر موجب مشکلات سخت و طولاني مدتي براي مردم سوريه مي‌شود.
ند پرايس، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا درباره اين وضعيت گفت: دولت بايدن به تبليغ براي سازش سياسي که به درگيري در سوريه پايان دهد، ادامه مي‌دهد و اين امر با رايزني جدي با هم‌پيمانان و شرکاي ما و پدرسن حاصل مي‌شود.
پرايس تاکيد کرد: اين سازش سياسي بايد عواملي را که به خشونت و بي‌ثباتي در سوريه منجر مي‌شوند، برطرف کند، ما مجموعه متنوعي از سازوکارهاي موجود را براي پايان دادن قطعي مشکلات مردم سوريه به کار خواهيم گرفت، واشنگتن نيز به حمايت خود از سازمان ملل در مذاکرات براي سازشي سياسي همسو با قطعنامه‌هاي مربوطه سازمان ملل از جمله قطعنامه ۲۲۵۴ شوراي امنيت ادامه خواهد داد.
همچنين سخنگوي وزارت خارجه آمريکا با طرح اين ادعا که  سوريه يک فاجعه انساني است و مردم آن تحت "حاکميت ظالمانه" اسد سال‌هاي زيادي است در رنج هستند، تاکيد کرد: دولت بايدن تلاش مي‌کند نقش رهبري آمريکا در کمک‌هاي بشردوستانه را بازيابد. ما بايد به سوري‌هاي نيازمند از جمله تعداد زيادي آواره در داخل خاک اين کشور و نيز پناهجوياني که مجبور به فرار از سوريه شده‌اند، کمک‌هاي بيشتري داشته باشيم.
او با اشاره به اينکه در اقداماتي که مي‌توان براي تقويت افق‌هاي سازش سياسي سوريه انجام داد، بازنگري شده، مدعي شد: توقف مستمر جنگ در سوريه نيازمند اين است که دولت سوريه عملکرد خود را تغيير دهد.
در ادامه زماني که به پرايس گفته شد، اين مطلب به معناي تغيير رفتار است و نه رهبر مدعي شد: اسد هيچ کاري انجام نداده که بتواند مشروعيت از دست رفته او را بازگرداند و آمريکا هرگز در آينده نزديک روابط خود را با دولت او به حالت عادي درنخواهد آورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar