فارس/ منابع خبري از رزمايش دريايي آمريکا با يونان در درياي مديترانه براي حفظ آمادگي رزمي خبر دادند.

به نوشته وبگاه نيوي «رياکاگنيشن» اين رزمايش در 11 مارس (پنجشنبه 21 اسفند) با مشارکت ناو گروه آمريکايي «يو اس اس آيزنهاور» در درياي مديترانه برگزار شد. در اين رزمايش رزمناوهاي مجهز به موشک‌هاي  هدايت شوند کلاس «آرلي بورک» و شناورهاي ديگر ارتش آمريکا به همراه ناوگاني از بالگردهاي اين کشور همراه با چند فروند ناو يوناني مشارکت داشتند. علاوه بر اين، دو فروند زيردريايي يونان در اين رزمايش تمرين جنگ ضد زيردريايي را به اجرا گذاشتند.
جنگنده‌هاي نيروي هوايي يونان نيز در اين رزمايش با جنگنده‌هاي حاضر در ناو هواپيمابر آمريکا چندين سورتي پرواز انجام خواهند داد. نيروهاي مسلح يونان هدف از برگزاري اين رزمايش را افزايش توان رزمي و آمادگي نظامي براي همکاري با ناتو  و تهديدهاي محتمل اعلام کرده است.
يونان به عنوان بخشي از برنامه تقويت نيروهاي مسلح در بحبوحه تنش با ترکيه، از افزايش مدت خدمت سربازي در ارتش خبر داده است. يونان خدمت وظيفه در ارتش را از 9 ماه به 12 ماه افزايش داد. دوره خدمت 9 ماهه در ارتش براي داوطلبان خدمت در نيروهاي ويژه يا مناطق مرزي کماکان پابرجاست.
يونان سال گذشته يک برنامه بزرگ نوين سازي نظامي را آغاز کرد که شامل به‌روزرساني ناوگان قديمي جنگنده ‌هاي «اف-16» خود و همچنين خريد هواپيماهاي نسل جديد «رافال» ساخت فرانسه  را آغاز کرد.
يونان و ترکيه دو کشور همسايه در مورد مرزهاي دريايي و منابع انرژي در درياي اژه و شرق مديترانه باهم اختلاف دارند و اين مسئله موجب باعث تحرکات شديد نيروي دريايي در منطقه شده است.
سخنگوي وزارت دفاع ترکيه اخيرا در نشست خبري گفت که يونان شناورها و قايق‌هاي جنگي را به جزاير غيرنظامي در شرق درياي اژه و جزيره «ميس» در چند کيلومتري ترکيه اعزام کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar