فارس/ اعتراضات اتحادگرايان حامي لندن در ايرلند شمالي به شرايط ناشي از خروج اين کشور از اتحاديه اروپا (برگزيت)، ابراز نگراني «بوريس جانسون» نخست‌وزير انگليس را در پي داشت.

جانسون بامداد پنجشنبه در صفحه توئيتر خود نوشت: «از صحنه‌هاي خشونت‌بار در ايرلند شمالي، مخصوصا حملات به نيروي پليس اين کشور که از مردم و کسب‌وکارها محافظت مي‌کنند، بسيار نگران هستم».
وي با ابراز نارضايتي از حملات معترضان به افراد عادي از جمله يک راننده اتوبوس و يک خبرنگار، تصريح کرد: «راه حل اختلاف نظرها، از طريق گفت‌وگو است نه خشونت يا بزهکاري».
نزديک به يک هفته است که اتحادگرايان حامي بريتانيا در ايرلند شمالي، دست به تجمع در خيابان‌هاي اين کشور زده و با مأموران پليس درگير مي‌شوند.
معترضان مي‌گويند توافق خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا (برگزيت) به مانعي براي تبادلات تجاري ميان ايرلند شمالي و ديگر بخش‌هاي بريتانيا تبديل شده است.
در پي وقوع اين نا آرامي‌ها، پليس ايرلند شمالي، شهروندان را به آرامش دعوت کردند و از سوي ديگر، مقامات سياسي درخصوص بروز خشونت بيشتر درصورت تداوم اوضاع، هشدار دادند.
حزب چپ‌گراي شين فين، برخلاف اتحادگرايان، حامي پيوستن ايرلند شمالي به جمهوري ايرلند و افزايش مناسبات با اتحاديه اروپا است.
پيش‌تر گروه‌هاي پارلماني ايرلند شمالي که حامي اتحاد با بريتانيا هستند، در نامه‌اي به نخست‌وزير اين کشور اعلام کردند حمايت خود را از توافق صلح ۱۹۹۸ تعليق مي‌کنند.
اين گروه‌ها، مخالفت «مسالمت‌آميز و دموکراتيک» با اين توافق را درحقيقت جهت اخطار به «بوريس جانسون» نخست‌وزير بريتانيا و «مايکل مارتين» همتاي ايرلندي وي اعلام کرده‌اند.
توافق «جمعه خوب» يا «توافق بلفاست» به سه دهه خشونت و درگيري ميان ملي‌گرايان کاتوليک حامي استقلال ايرلند و پروتستان‌هاي حامي بريتانيا خاتمه داده بود.
از ژانويه سال گذشته ميلادي که بريتانيا و اتحاديه اروپا بر سر اجراي برگزيت به توافق رسيدند، گروه‌هاي وفادار به بريتانيا در ايرلند شمالي بارها به اخلال در وارد کردن کالا از بريتانيا اعتراض کرده‌اند و اين توافق را در تناقض با توافق بلفاست دانسته‌اند.
خروج کامل بريتانيا از اتحاديه اروپا، دوازهم دي امسال اجرايي شد و انگليس بازار واحد اتحاديه اروپا را ترک کرد.
جدايي سياسي انگليس از اتحاديه اروپا در تاريخ ۳۱ ژانويه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن۹۸) اتفاق افتاد و ضرب‌الاجل ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ به عنوان «دوران گذار» تعيين شد. انگليس در اين دوران ملزم به حفظ معيار‌هاي اصلي عضويت در اين اتحاديه بود.
در همه‌پرسي برگزيت که سال ۲۰۱۶ انجام شد، اکثريت مردم اسکاتلند با آن مخالفت کردند. اکنون علاوه بر اختلالات ايجاد شده در ايرلند شمالي، اسکاتلند نيز از پس‌لرزه‌هاي برگزيت در امان نيست. مقامات اسکاتلندي گفته‌اند قصد دارند در اين منطقه از بريتانيا همه‌پرسي استقلال برگزار کرده و به بازار اتحاديه اروپا بازگردند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar