فارس/ «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) ضمن هشدار درباره هرگونه اقدامات غیردوستانه آمریکا علیه روسیه تأکید کرد که ایالات متحده و متحدانش شرکای قابل اعتمادی نیستند و نمی‌توان به آن‌ها تکیه کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری پس از گفت‌وگو با «مختار تیلو بردی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان با تأکید بر بی‌ثمر بودن سیاست‌های تحریمی واشنگتن علیه مسکو گفت که این رویکرد به بن‌بست ختم می‌شود و «احمقانه» است.
لاوروف در خصوص سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه روسیه تصریح کرد: «این خط مشی باعث انتقادهای بیشتر در درون آمریکا می‌شود....چنین رویکردی منتهی به بن‌بست و احمقانه است و هیچ‌گونه نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت».
این دیپلمات ارشد روس سپس با اشاره به این موارد نتیجه‌گیری کرد: «این گونه اقدامات آمریکا تنها یادآور این مطلب است که نه ایالات متحده و نه همپیمانان این کشور، شرکای قابل اعتمادی نیستند و نمی‌توان در مسائل کلیدی به آن‌ها تکیه کرد».
وزیر خارجه روسیه همچنین به برخی اخبار درباره مخالفت ایالات متحده با بازگشت به پیمان آسمان‌های باز واکنش نشان داد و گفت: «مسکو هنوز بیانیه‌ای رسمی از آمریکا در خصوص موضع این کشور نسبت به پیمان «آسمان های باز» دریافت نکرده است».
روز گذشته (چهارشنبه)، برخی رسانه‌های خبری گزارش کردند که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به متحدان خود مخالفتش با بازگشت به پیمان آسمان‌های باز را اعلام کرده است.
لاوروف در این خصوص گفت: «روسیه اطلاع دارد که آمریکا پس از اعلام خروج از پیمان آسمان های باز به صورت پنهانی متحدان خود را به انتقال اطلاعات پروازها به آن‌ها ترغیب کرده است».
وزیر خارجه روسیه همچنین در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر تصمیم واشنگتن برای اخراج تعدادی از دیپلمات‌های روس گفت: «مسکو پاسخ هرگونه اقدام غیردوستانه آمریکا را خواهد داد».
وبگاه بلومبرگ به نقل از «سه منبع مطلع» گزارش داد، دولت ایالات متحده بررسی اطلاعاتی ادعای دخالت روسیه در انتخابات و انجام حملات سایبری موسوم به آمریکا در پرونده ادعایی «سولار ویندز» را به اتمام رسانده و احتمالا به زودی اقدامات تلافی جویانه خود را اعلام می‌کند.
به گفته این منابع آگاه آمریکایی، «اقدامات احتمالی می‌تواند شامل اعمال تحریم‌ها و اخراج ماموران اطلاعاتی روسیه در آمریکا که با پوشش دیپلماتیک مشغول به کار هستند، باشد».
مقام‌های روسیه بارها اتهام‌زنی‌های آمریکایی‌ها درباره دخالت ادعایی مسکو در انتخابات آمریکا و حملات سایبری به این کشور را رد کرده‌اند.
در واپسین روزهای ۱۳۹۹ اظهارات تند جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا علیه روسیه و «قاتل» خواندن رئیس‌جمهور این کشور باعث شد مسکو «آناتولی آنتونوف» سفیر خود را از واشنگتن فرابخواند و او همچنان به آمریکا برنگشته است.
سفیر روسیه در آمریکا اخیرا بعد از بازگشت به کشورش گفته بود که روابط مسکو با واشنگتن در عمیق‌ترین بحران خود غرق شده است.
وزیر خارجه روسیه روز گذشته (چهارشنبه) وارد قزاقستان شد و با وزیر خارجه این کشور در خصوص طیفی از موضوعات از جمله تعامل در اتحادیه‌های منطقه و در درجه اول اتحادیه اقتصادی اورآسیا، سازمان پیمان امنیت جمعی و جامعه همسود گفت‌وگو کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar