ایرنا/  دیمیتری کوزاک، معاون دفتر رییس جمهوری روسیه اعلام کرد که مسکو باتوجه به ابعاد مناقشه مسلحانه در منطقه دونباس، به دفاع از اتباع خود در این منطقه خواهد پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دولتی تاس، کوزاک روز پنجشنبه ضمن هشدار به دولت اوکراین گفت: آغاز جنگ  تمام عیار در منطقه دونباس از طرف کی یف، به منزله آغازی برای پایان عمر اوکراین خواهد بود.
وی افزود: چنین ارزیابی در مورد جنگ در اوکراین ازجمله در داخل این کشور مطرح شده است و در واقع اغاز جنگ از سوی اوکراین همانند شلیک به پیشانی خود است. 
معاون دفتر رییس جمهوری روسیه تصریح کرد: روسیه در صورت آغاز جنگ در منطقه دونباس (در شرق اوکراین) مجبور خواهد بود از اتباع خود دفاع کند. 
هزاران نفر از ساکنان روس تبار جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوگانسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین در سالهای اخیر تابعیت روسیه دریافت کرده و اتباع این کشور محسوب می شوند. 
مقام کرملین یادآورشد که وضعیت بستگی به ابعاد مناقشه خواهد داشت و اگر همان گونه که رئیس جمهوری روسیه گفت در دونباس وضعیت شبیه سربرنیستا بروز کند ما مجبور به دفاع از اتباع خود خواهیم شد. 
نسل‌کشی سِربرنیتسا به قتل بیش از ۸٬۰۰۰ مرد و پسر از ساکنان بوسنیایی شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا  در بوسنی و هرزگوین امروزی  توسط ارتش جمهوری صرب بوسنی گفته می‌شود.
این کشتار بین ششم تا ۲۵ ماه جولای سال ۱۹۹۵ رخ داد و بعد از جنگ جهانی دوم، بزرگ‌ترین نسل‌کشی در اروپا به‌شمار می‌آید.
کوزاک گفت که به احتمال زیاد آمریکا رئیس جمهوری اوکراین را به سوی آغاز جنگ در دونباس تحریک نمی کند.
وی افزود: آنچه که مربوط به نفوذ آمریکا در اوکراین می شود معتقدم که در مورد نفوذ خارجی در رویدادهای اوکراین نباید مبالغه گویی کرد. 
معاون دفتر رییس جمهوری روسیه یادآورشد که البته برای این افراد جوان (رئیس جمهوری اوکراین و اطرافیانش) حمایت خارجی اهمیت دارد اما عامل تعیین کننده نیست و بنا به ملاحظات سیاسی داخلی اقدام می کنند.
تنش ها در دونباس بین جدایی طلبان و دولت اوکراین از یکشنبه گذشته اوج گرفته است.
ادوارد باسورین سخنگوی وزارت دفاع جمهوری خودخوانده دونتسک امروز در گفت و گو با شبکه روسیه۲۴ از گلوله باران برخی نواحی شهر دونتسک و نیز مناطق واقع در نزدیکی این شهر با سلاح های سنگین ازجمله خمپاره انداز ۱۲۰ توسط نیروهای اوکراینی خبر داد که بر اثر آن دست کم یک نفر کشته و دو نفر از ساکنان محلی نیز مجروح شده اند. 
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تازگی از آلمان و فرانسه خواست، دولت اوکراین را برای اجرای توافقنامه مینسک به منظور حل و فصل سیاسی بحران در شرق اوکراین و پایان دادن به تنش زایی در منطقه تحت فشار قرار دهند.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar