ايسنا/ جمعيت پارلماني شوراي اروپا امروز، دوشنبه جايزه "واتسلاو هاول" را به فعال سعودي يعني لجين الهذلول ۳۱ ساله اعطا کرد؛ فعال زن حقوقي عربستان که دو ماه پيش از زندان‌هاي سعودي آزاد شده است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، اين جمعيت در بيانيه‌اي تاکيد کرد، دستيابي الهذلول به اين جايزه ۶۰ هزار يورويي در جريان يک مراسم مجازي اعلام و به خواهرش لينا در پراگ، پايتخت جمهوري چک اعطا شد.
با همکاري مشترک دفتر "واتسلاو هاول" و "موسسه شارت ۷۷ " در پراگ، شوراي اروپا هر سال اين جايزه را به افراد و موسساتي که تلاش وافري در دفاع از حقوق بشر داشته‌اند، اعطا مي‌کند.
دهم فوريه مقامات سعودي لجين را بعد از سه سال بازداشت آزاد کردند، اتهامات وارده به او اخلال در امنيت کشور است در حالي‌که او به دليل اظهارات مرتبط با دفاع از حقوق بشر بازداشت شده بود.
اين جمعيت افزود: الهذلول يکي از رهبران جنبش زنان سعودي است، زيرا کمپين پايان دادن به سيستم مردسالاري را به راه انداخت، او همچنين عليه ممنوعيت رانندگي زنان و ارائه بيشترين حمايت به زناني که در معرض بدرفتاري در عربستان هستند، فعاليت کرد.
طبق بيانيه اين جمعيت، لجين ۱۰۰۱ روز را به دليل مواضعش در زندان به سر برد و در فوريه ۲۰۲۱ آزاد شد و همچنان در حصر خانگي است و اجازه خارج شدن از کشورش را ندارد.
لينا، خواهر لجين در حين تحويل جايزه گفت: حمايت بين‌المللي تنها راه برملا کردن ظلم در کشورم و حمايت از قربانيان است و بابت اين جايزه تشکر مي‌کنم که به ما قدرت مي‌دهد به مبارزه‌مان ادامه دهيم.
خواهر لجين اضافه کرد: لجين خودش را براي زندگي بهتر زنان در عربستان فدا کرد. او به دليل فعاليت‌هايش مدت‌ها ناپديد و مفقود شده بود و به شکل غيرقانوني در زندان ماند و تحت شکنجه وحشيانه قرار گرفت. آنها او را ماه‌ها در سلول انفرادي قرار دادند و درباره او مثل يک تروريست قضاوت کردند.
لينا ادامه داد: از سال‌ها پيش نظام سعودي تلاش کرد وجهه لجين را خدشه دار کند و هرگونه حمايت از او را از بين ببرد و کاري کند که فراموش شود اما با گذشت زمان لجين ميزان شجاعت، انعطاف و ميزان ارتباطش با ارزش‌هايش را به جهان ثابت کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar