فارس/ رئیس جمهور اوکراین از تصمیم وزیر دفاع روسیه برای بازگرداندن بخشی از نیروهای نظامی از مرزهای دو کشور استقبال کرد.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد بخشی از نیروهای نظامی مستقر در مرز با اوکراین باز خواهند گشت.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، شویگو اعلام کرد: «معتقدم که به هدف پایش سریع [اوضاع] دست پیدا کردیم. نیروهای ما توان خود را در فراهم کردن دفاع موثر از کشور، نشان دادند».
وزیر دفاع روسیه افزود: «در همین راستا، تصمیم گرفتم که این پایش‌های [مرزی] در مناطق نظامی جنوبی و غربی را به اتمام برسانم».
به گفته شویگو، بازگشت بخشی از نیروهای روس از مرز با اوکراین از فردا (جمعه) آغاز خواهد شد و تا پایان ماه جاری میلادی ادامه خواهد داشت. با این حال بخش عمده تجهیزات و ماشین‌های نظامی تا فصل پاییز در مرزهای اوکراین باقی خواهند ماند.
«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین روز پنجشنبه در واکنش به این تصمیم در پیامی توئیتری نوشت: «اوکراین همواره هوشیار است، با این حال از هر گامی به سوی کاهش حضور نظامی و کاهش تنش در منطقه دونباس استقبال می‌کند. اوکراین به دنبال صلح است».
وزیر دفاع روسیه امروز (پنجشنبه) برای نظارت بر برگزاری رزمایش نظامی در مرز اوکراین، به شبه‌جزیره کریمه سفر کرده است.
در این رزمایش ضربتی، نیروهای منطقه جنوبی و چتربازان ارتش روسیه به انجام تمرینات نظامی در منطقه کریمه پرداختند.
اوکراینی‌ها در روزهای گذشته روسیه را به استقرار نیروهای نظامی در اطراف مرزهای مشترک متهم کرده و مدعی شدند جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه به صورت سیستماتیک، آتش‌بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند.
کی‌یف چندی پیش کمک‌ نظامی چند صد میلیون دلاری از آمریکا شامل خودروهای زرهی، پهپاد و موشک‌های ضد تانک دریافت کرده و مشغول انباشت آنها در نزدیکی مرز روسیه است.
«دمیترو کولبا» وزیر خارجه اوکراین در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز»، ضمن درخواست از آمریکا برای ارائه تجهیزات جنگ الکترونیک به این کشور برای تقابل با روسیه، از اتحادیه اروپا نیز خواست تحریم‌هایی از جمله قطع دسترسی به سوئیفت را علیه مسکو اعمال نماید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar