ايسنا/ سخنگوي پنتاگون گفت، وزير دفاع آمريکا تمديد استقرار ناوهواپيمابر يواس‌اس آيزنهاور در خاورميانه و بمب‌افکن‌هاي دورپرواز در اين منطقه را که دو فروند از آنها رسيده‌اند، تاييد کرده است تا در زمان خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان از آنها حفاظت به عمل آورند.

به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، نيروهاي آمريکا و ناتو از اول مه از افغانستان خارج خواهند شد و هدفشان اين است که اين روند تا ۱۱ سپتامبر تکميل شود.

جان کربي، سخنگوي پنتاگون گفت: لويد آستين، وزير دفاع آمريکا يک سري تدابير اضافي را تاييد کرده است. او با تمديد استقرار يواس‌اس آيزنهاور در منطقه مسووليت فرماندهي مرکزي براي يک دوره موافقت کرده و استقرار يک تعداد بمب‌افکن دوربرد در اين منطقه را تاييد کرده است. دو بمب‌افکن بي-۵۲ وارد اين منطقه شده‌اند.

نيروي هوايي آمريکا در بيانيه جداگانه‌اي اعلام کرد، دو بمب افکن بي-۵۲ از ايالت داکوتاي شمالي به پايگاه هوايي العديد در قطر رسيده است.

سخنگوي پنتاگون همچنين گفت، اين احتمال وجود دارد که به طور موقت تعداد نيروهاي زميني آمريکا در افغانستان به منظور تسهيل يک خروج منظم افزايش يابد. سخنگوي پنتاگون گفت: کاملا محتمل است که يک افزايش موقت در تعداد نيروهاي زميني صورت بگيرد، نه فقط براي حفاظت از نيروها بلکه براي حمايت لجستيکي و مهندسي. اين نيروها بايد براي کمک به تضمين اينکه کار طبق جدول زماني و به صورت ايمن و منظم انجام مي‌شود، به افغانستان بروند.

رسانه هاي آمريکايي روز جمعه گزارش دادند که ايالات متحده خارج ساختن تجهيزات نظامي از افغانستان را آغاز کرده است. کربي با تاييد اين گزارش گفت، بخشي از اين تجهيزات به ايالات متحده منتقل مي‌شوند، بخشي در ساير مناطق جهان مستقر شده، بخشي تحويل نيروهاي امنيتي افغان شده يا معدوم مي‌شوند.

 علاوه بر اين، جان کربي گفت که ادوات نظامي آمريکا از طريق هوايي از افغانستان خارج خواهند شد، اما او به هزينه عمليات خروج آمريکا از اين کشور اشاره‌اي نداشت.

روزنامه وال استريت ژورنال در گزارش مشابهي در همين زمينه از قول مقام‌هاي دفاعي آمريکايي نوشت، پنتاگون قصد دارد «چندين» بمب‌افکن بي-۵۲ را براي اين منظور به خاورميانه اعزام کند و از آن به عنوان ارسال علامت به گروه طالبان ياد کرده که آمريکا مي‌خواهد از خروج مسالمت‌آميز نيروهاي آمريکايي از افغانستان اطمينان حاصل کند.

به نوشته اين روزنامه آمريکايي، انتظار مي‌رود کاخ سفيد اعزام موقت ناو هواپيمابر و حداکثر شش فروند بمب‌افکن بي-۵۲ به منطقه را جهت محافظت از نيروهاي نظامي آمريکا و ناتو در حين خروج از افغانستان تاييد کند.

جو بايدن رئيس جمهوري آمريکا چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد روند خروج کليه نيروهاي نظامي خارجي از افغانستان از اول ماه مه سال جاري ميلادي، طبق توافق دونالد ترامپ رئيس جمهوري سابق آمريکا با طالبان، آغاز خواهد شد و اين روند تا يازدهم سپتامبر امسال – مصادف با بيستمين سالگرد حملات تروريستي ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به آمريکا و عامل اوليه حمله نظامي آمريکا به افغانستان – تکميل خواهد شد.

به نوشته آسوشيتدپرس، در حال حاضر حدود ۱۰ هزار نيروي نظامي خارجي در افغانستان حضور دارند که حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تن از آنها آمريکايي هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar