تسنيم/ يک مقام افغان فاش کرد که رئيس سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا در آستانه خروج نيروهاي از افغانستان بطور مخفيانه به کابل سفر کرده است.

يک مقام ارشد افغان اعلام کرد که «ويليام برنز» رئيس سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) مخفيانه به کابل سفر کرده است اما درباره برنامه ديدارهاي وي جزئياتي ارائه نکرد.

يک مقام سابق امنيتي افغانستان نيز که به خوبي نسبت به برنامه مبارزه با تروريسم اين کشور آگاه است به «آسوشيتدپرس» گفت که از 6 واحد نيروهاي تحت مديريت سازمان سيا، مسئوليت 2 واحد آن به دولت افغانستان سپرده شده است.

اين سفر درحالي انجام شده که رئيس سازمان سيا اخيراً با هشدار درباره خروج از افغانستان گفته بود که پس از ترک افغانستان، توانايي دولت آمريکا براي جمع‌آوري اطلاعات و اقدام عليه تهديدات از افغانستان کاهش خواهد يافت.

يک مقام ديگر افغان نيز گفته است که برنز هفته گذشته بطور مخفيانه از کابل ديدار کرد و بخشي از گفت‌وگوها شامل آمادگي افغانستان پس از خروج نيروهاي آمريکايي بود.

به گفته اين مقام افغان که خواست نامش فاش نشود، رئيس سازمان سيا همچنين به مقامات افغان اطمينان داد که آمريکا به تلاش‌هايش در زمينه مبارزه با تروريسم ادامه خواهد داد.

شماري از مقامات کنوني و سابق آمريکايي چندي قبل به «نيويورک تايمز» گفته بودند که مشاوران ارشد کاخ سفيد بطور مخفيانه پيشنهاد دادند تا در صورت خروج نيروهاي بين‌المللي از افغانستان حضور نيروهاي سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا موسوم به «سيا» را افزايش دهند.

برخي مقامات دولتي آمريکا خواستار حضور نيروهاي تحت حمايت سازمان سيا به عنوان بخشي از نيروهاي مبارزه با تروريسم هستند.

واحد نيروهاي ويژه افغان موسوم به «قطعه 02» پيش از تشکيل ارتش افغانستان توسط سازمان سيا تاسيس شد، کاملاً توسط اين سازمان نيز اداره مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar