فارس/ به دنبال تشديد تنش‌ها در روابط آمريکا و روسيه که باعث بازگشت سفيران دو کشور به پايتخت‌‌هايشان شده است، واشنگتن کاردار سفارت مسکو را احضار کرد.

سفارت روسيه در آمريکا خبر داد که وزارت خارجه ايالات متحده کاردار اين سفارتخانه را براي ابلاغ اعتراض واشنگتن به «اقدامات ثبات‌زداي» مسکو احضار کرد.

به نوشته خبرگزاري اسپوتنيک، بنا بر اعلام اين سفارتخانه، کاردار سفارت روسيه در آمريکا از ديدار با مقام‌هاي وزارت خارجه آمريکا (در ساختمان اين وزارتخانه در واشنگتن) براي رد کردن شديد اتهام‌زني‌هاي بي اساس عليه روسيه درباره انجام اقدامات ثبات زدا در منطقه يورو-آتلانتيک استفاده کرد».

روز چهارشنبه هفته گذشته، رسانه‌ها از اقدام وزارت خارجه روسيه در احضار نفر دوم سفارت آمريکا در روسيه خبر داده بودند.

اين فعل و انفعالات در شرايطي انجام شده است که بحران در روابط آمريکا-روسيه سبب بازگشت سفيران اين دو کشور به پايتخت‌ها شده است.

«جان سوليوان» سفير آمريکا در روسيه اخيرا «براي مشورت» با مقام‌هاي آمريکايي به واشنگتن دي سي برگشته است. اين اقدام سوليوان بعد از ان صورت گرفت که وزارت خارجه روسيه به او توصيه کرده بود با توجه به تشديد بحران در روابط دو کشور، به واشنگتن برود.

تنش‌ها در روابط آمريکا و کشورهاي غربي با مسکو با اتهام زني هفته گذشته «آندري بابيس» نخست وزير جمهوري چک به روسيه شدت گرفت. بابيس و دولت او، سرويس اطلاعاتي روسيه را به دست داشتن در انفجارهاي سال ۲۰۱۴ در شهر «وربتيس» متهم کرد اما مسکو اين اتهام را به شدت رد کرده است.

به دنبال اتهام زني دولت جمهوري چک به روسيه درباره دو انفجار در انبار مهماتي وربتيس که دو کشته هم بر جا گذاشت، اين دولت از تصميم خود براي اخراج ۱۸ ديپلمات روس خبر داد.

روسيه اقدام اين کشور در اخراج ۱۸ ديپلمات خود را با اخراج ۲۰ ديپلمات جمهوري چک پاسخ داد و آمريکا را به دست داشتن در اين اتهام زني جمهوري چک و گردانندگي اقدام ضد روسي متهم کرد.

پيش از اين تحولات که به تشديد بحران در روابط آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي با روسيه منجر شده است، بحران در روابط مسکو و واشنگتن روس‌ها را بر ان داشت که سفير خود در آمريکا را براي مشورت به مسکو فرابخوانند.

«ديميتري پسکوف» سخنگوي رياست‌جمهوري روسيه روز جمعه (ديروز) گفت بهبود روابط با آمريکا، به اراده سياسي متقابل نياز دارد. سخنگوي کاخ کرملين افزود، گفتار مقام‌هاي آمريکايي در اين باره با اعمال مخربشان همخواني ندارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar