ايسنا/ سفير واتيکان در مکزيک اعلام کرد، مقامات مکزيک سه سال پيش از وي خواستند تا درباره خشونت‌هاي شديد در اين کشور طي يک دهه درگيري ميان کارتل‌هاي مواد مخدر صحبت نکند تا باعث ترس و وحشت گردشگران نشود.

به نقل از خبرگزاري رويترز، "فرانکو کاپولا"، سفير واتيکان در مکزيک در جريان بازديد از شهر "آگويليلا" واقع در ايالت "ميچوآکان" اين اظهارات را مطرح کرد. اين شهر خط مقدم جنگ با مواد مخدر محسوب مي‌شود که در سال جاري ميلادي شاهد شديدترين درگيري‌ها در مکزيک بوده است؛ درگيري‌هايي که خانواده‌ها در روستاهاي اطراف را مجبور کرد تا خانه‌هاي خود را ترک کنند.

کاپولا به خبرنگاران گفت: به طور کلي من از اين عدم بحث عمومي درباره وضعيت اين کشور متعجب شدم؛ کشوري که خانه چندين مورد از خشن‌ترين شهرها در جهان است که سال گذشته در آن حدود ۳۵ هزار تن به قتل رسيدند.

وي افزود: در سال ۲۰۱۸ ميلادي در دولت "انريکه پنانيتو"، رئيس جمهوري سابق مکزيک مقامات دولتي درباره اين موضوع با من صحبت کردند.

کاپولو تصريح کرد: هنگامي که وارد مکزيک شدم مقامات دولتي در وزارت امور خارجه به من گفتند "لطفا درباره خشونت در مکزيک خيلي صحبت نکن چرا که اين ساله به صنعت گردشگري لطمه مي‌زند و آن وقت گردشگران به خاطر ترس از اين خشونت‌ها به اين کشور سفر نمي‌کنند".

اين در حالي است که مقامات کنوني وزارت امور خارجه مکزيک هنوز هيچ اظهرانظري در اين باره نکرده‌اند.

گردشگري يکي از صنايع مهم در مکزيک است به طوري که هر ساله ميليون‌ها گردشگر به اين کشور به ويژه تفرجگاه‌هاي ساحلي آن سفر مي‌کنند. با وجود درگيري‌ها در بخش‌هايي از مکزيک صنعت گردشگري به وقت خود باقيمانده اما پاندمي کرونا باعث کاهش تعداد گردشگران شده است.   

از زمان آغاز عمليات نظامي عليه کارتل‌هاي مواد مخدر در سال ۲۰۰۶ ميلادي، مکزيک شاهد قتل حدود ۳۰۰ هزار تن بوده است.

کاپولا که پيش‌تر سفير واتيکان در برونئي و جمهوري چاد بوده، گفت: من به پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک‌هاي جهان گفتم که مي‌خواهم به شهر آگويليلا سفر کنم تا خشونت‌ها را از نزديک ببينم و حمايت کليسا از مردم اين شهر را نشان دهم. وظيفه کليسا اين است که طرف مردم رنج‌ديده باشد و به همين خاطر من به اينجا آمدم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar