فارس/ امارات مدتهاست که با برنامه‌هاي سازمان‌دهي‌شده در قدس اشغالي و تصرف املاک و مستغلات فلسطيني‌ها، آب به آسياب رژيم صهيونيستي مي‌ريزد و ارابه يهودي‌سازي قدس را پيش مي‌برد.

محافل رسمي و داخلي فلسطين از تشديد توطئه‌هاي امارات براي تصرف املاک و مستغلات قدس و حمايت از اسرائيل براي يهودي‌سازي اين شهر خبر مي‌دهد.

ساکنان قدس زير گيوتين يهودي‌سازي اسرائيلي، ظلم و بي‌عدالتي برنامه‌هاي اماراتي در راستاي تصرف املاک و مستغلات قدس زندگي مي‌کنند. اين مردم با ثبات و پايداري مقابل اين طرح‌ها و برنامه‌ها ايستاده‌اند و در حال آگاهي بخشي درباره سيستم فساد عربي که تلاش مي‌کند تحت عناوين مختلف ساکنان قدس را با خود همراه سازد، هستند.

مرکز اطلاع‌رساني فلسطين طي يادداشتي به نقل  از«زياد ابحيص»، پژوهشگر در امور قدس اشغالي درباره ابتکارها و طرح‌هاي متوالي امارات درباره قدس اشغالي هشدار داد و گفت که اين طرح‌ها در راستاي کمک به اشغالگر اسرائيلي براي تغيير ويژگي‌هاي قدس اشغالي ارائه مي‌شود.

امارات درقدس به دنبال چيست؟
ابحيص درباره طرح‌هاي ابتکاري متوالي امارات در قدس اشغالي مي‌گويد: امارات در سال ۲۰۱۴، معامله فروش ۱۰ ساختمان در «بطن الهوي» را ارائه کرد، در سال ۲۰۱۸، تلاش کرد تا نقش واسطه را در املاک «جوده الحسيني» در «عقبه درويش»، ايفا کند و در سال ۲۰۲۰ پيشنهاد مشارکت در تامين بودجه طرح جديد «وادي السليکون» را ارائه کرد.

اين تحليلگر که خود از ساکنان قدس است، گفت: اشغالگر اسرائيلي تلاش‌ دارد تا از طريق وادي السليکون، ويژگي‌ها و هواي دروازه شمالي شهر قديمي قدس را تغيير دهد. نمودهاي اين طرح‌هاي ابتکاري امارات، بيانگر تمايلش به ايفاي نقش به عنوان وکيل و نماينده استعمارگران [صهيونيست] در قدس است.

وي در ادامه توضيح مي‌دهد که رهبران امارات در گرفتن اين نمايندگي از صهيونيست‌ها، يک نوع «ارزش افزوده فوق‌العاده» را مي‌بينند که هيچ يک از رقباي عرب آنها نمي‌تواند به آن دست يابد.

پيشتر، موسسه بين‌المللي قدس نيز گفته بود که امارات تلاش دارد از انتخابات قانون‌گذاري آتي در فلسطين براي سلطه بر عرصه سياسي در قدس در راستاي خدمت به اشغالگري اسرائيل و اجراي توافق [سازش] «ابراهيم» سوء‌استفاده کند.

امارات و بحرين در اواخر دوره رياست‌جمهوري «دونالد ترامپ»، با علني کردن روابط ديپلماتيک خود با رژيم صهيونيستي، در کاخ سفيد توافقنامه عادي‌سازي روابط با اين رژيم امضا کردند.

بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد که شرکت‌هاي اماراتي اخيرا با تعدادي از شرکت‌هاي صهيونيستي حامي شهرک‌سازي در اراضي اشغالي عربي، قراردادهايي را امضا کرده‌اند.

اين شرکت‌ها در «فهرست سياه» سازمان ملل قرار دارند. کميسارياي عالي حقوق بشر سازمان ملل ۱۲ فوريه گذشته فهرست سياه مشتمل بر ۱۱۲ شرکت صهيونيستي و بين‌المللي حامي شهرک‌سازي در اراضي اشغالي عربي را منتشر کرد.

پشت پرده طرح‌هاي امارات
«مازن الجعبري» تحليلگر امور قدس نيز از وجود تلاش‌هاي امارات براي خريد املاک و مستغلات در قدس اشغالي از دلالان فلسطيني خبر مي‌دهد و مي‌گويد: چند ماه پيش، برخي افراد وابسته به امارات ادعا کردند که مي‌خواهند به تاجران شهر قديمي قدس که به دليل محدوديت‌هاي کرونايي و بسته ماندن مغازه‌هايشان متضرر شده‌اند، کمک کنند و حاضرند که اين مغازه‌ها و اماکن تجاري را بخرند.

وي تصريح کرد: برخي از کارگروه‌ها در شهرک قديمي قدس، تلاش‌هاي اماراتي‌ها براي خريد اماکن تجاري فلسطيني‌ها در شهرک قديمي را رصد مي‌کردند و تلاش کردند تا با صحبت با صاحبان اين املاک، آنها را از اين کار منع کنند.

الجعبري مي‌گويد: رفتار امارات در قدس، بيانگر همپيماني آن با اسرائيل است و تلاشهاي آن براي خريد املاک و مستغلات فلسطيني‌ها عجيب نيست. تصرف اخير صورت گرفته در شهرک سلوان در قدس اشغالي بسيار شبيه به تصرف صورت گرفته در سال ۲۰۱۴ است. وجه مشترک هر دو تصرف ميزان زيادي از املاک فلسطيني‌ها است.

وي افزود: آنچه که روي داد، فروش املاک فلسطيني‌ها به شهرک‌نشينان بود و اين امر از طريق افرادي در اين قضيه دخيل بودند، لو رفته است. برخي از آنها، دلالاني هستند که براي کار به نفع اشغالگران صهيونيست معروفند و با پليس اسرائيل همکاري مي‌کنند.

وي با حضور در برنامه «المسار» که از شبکه قدس پخش شد، تصريح کرد که روند خريد و فروش و تصرف املاک فلسطيني‌ها براي شهرک‌نشينان شبيه عمليات‌هاي مجرمانه سازماندهي شده است زيرا از طريق حلقه‌هاي دشمن و شرکت‌هاي جعلي که شهرک‌نشينان با اسامي خارجي آنها را تاسيس کرده‌اند و در خارج از فلسطين ثبت شده‌اند، صورت مي‌گيرد. شهرک‌نشينان از اين شرکت‌هاي جعلي ثبت شده براي تسهيل روند خريد املاک فلسطيني‌ها استفاده مي‌کنند.

الجعبري افزود: وکلاي خارجي يا عرب به عنوان نماينده‌هاي اين شرکت‌ها در روند فروش و مزايده املاک و مستغلات به ويژه در شهرک قديمي قدس حضور مي‌يابند که دو انجمن شهرک نشيني «عطيرت کوهنيم» و «العاد» در آن فعاليت دارند و به شيوه‌هاي مختلف براي تسهيل معاملات مذکور تلاش مي‌کنند.

وي گفت که استفاده از شرکت‌هاي جعلي با هدف کمک کردن به دلالان داخلي براي متقاعد کردن فلسطيني‌ها براي فروش و فريب آنها است. اين يک شيوه قديمي است و بايد در قبال آن هوشيار بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar