فارس/ منابع درماني در عراق خبر دادند که در پي انفجار کپسول اکسيژن در بيمارستان مبتلايان کرونا در بغداد، حداقل ۲۷ بيمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

رسانه‌هاي عراقي بامداد يکشنبه از وقوع انفجاري در بيمارستان «ابن الخطيب» واقع در بغداد خبر دادند.

به نوشته وبگاه شبکه «الجزيره»، علت اين حادثه، انفجار کپسول اکسيژن در اين بيمارستان محل بستري مبتلايان به «کوويد۱۹» اعلام شده است.

منابع درماني در عراق خبر دادند که در پي انفجار در بيمارستان ابن‌الخطيب، حداقل ۲۳ بيمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

«کاظم بوهان»رئيس سازمان دفاع مدني عراق نيز اعلام کرد ۱۲۰ بيمار در اين بيمارستان بستري بودند که فعلا ۹۰ نفر از آنها نجات پيدا کرده‌اند.

بوهان در مصاحبه با شبکه «الجزيره توضيح داد: «آتش بيمارستان ابن الخطيب کاملاً خاموش شده است. عمليات نجات و اطفاء حريق حدود دو ساعت و نيم به طول انجاميد».

وي همچنين افزود: «اين بيمارستان هيچ سيستمي براي مقابله با آتش سوزي ندارد. تحقيقات در مورد آتش سوزي بيمارستان ابن الخطيب ادامه دارد».

دقايقي بعد، برخي رسانه‌هاي عراقي به نقل از منابع درماني در سه بيمارستان نزديک اين مرکز، گزارش دادند که شمار تلفات در اين حادثه به ۲۷ کشته و ۴۶ مجروح افزايش يافته است.

کميسيون حقوق بشر عراق نيز در بيانيه‌اي گفت: «ما از دولت عراق مي‌خواهيم پس از آتش‌سوزي در بيمارستان ابن الخطيب، موضعي مسئولانه اتخاذ کند».

به نوشته الجزيره، در بيانيه اين کميسيون آمده است: «ما از [مصطفي الکاظمي] نخست‌وزير [عراق] مي‌خواهيم وزير بهداشت و عوامل وي را برکنار کرده و آنها را براي تحقيق ارجاع دهد».

الکاظمي نيز دقايقي بعد، دستور داد مسئولان اين بيمارستان حادثه‌ديده در بغداد تا زمان تکميل تحقيقات،‌ بازداشت شوند.

رسانه‌هاي عربي گزارش دادند، نخست‌وزير عراق قرار است روز يکشنبه با وزراي کابينه و مسئولان امنيتي جلسه‌اي در ارتباط با انفجار در بيمارستان مبتلايان کرونا در بغداد داشته باشد.

وي با صدور بيانيه‌اي در واکنش به اين انفجار گفت: «حادثه بيمارستان ابن الخطيب بر امنيت ملي عراق تأثير مي‌گذارد. اين حادثه شاهدي بر عدم موفقيت است و نياز به بررسي فوري دارد».

به نوشته وبگاه شبکه «العربيه»، الکاظمي ادامه داد: «سهل انگاري فقط يک اشتباه نيست، بلکه جرمي است که همه افراد سهل‌انگار بايد مسئوليت آن را بر عهده بگيرند. من خواستار نتايج تحقيقات در مورد حادثه بيمارستان ابن الخطيب ظرف ۲۴ ساعت و پاسخگويي افراد خاطي هستم».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar