ايسنا/ يک مرد فلسطيني که در خليج گوانتانامو نگهداري مي‌شود، آمريکا، انگليس و ۵ کشور ديگر را بابت نقش آن‌ها در عملکرد سيا و بازداشت مظنونان تروريسم در "سايت‌هاي سياه" در سراسر جهان، در برابر هيئت حقوق بشر سازمان ملل قرار مي‌دهد.

به گزارش روزنامه گاردين، اين پرونده غيرمعمول توسط "زين‌العابدين محمد حسين"، که با نام "ابوزبيده" شناخته مي‌شود، به گروه کاري سازمان ملل و مسئول بازداشت‌هاي خودسرانه (UNWAD) برده شده است. ابوزبيده ۱۹ سال است بدون محاکمه در بازداشت به سر مي‌برد.
UNWAD، بخشي از دفتر سازمان ملل کميسارياي عالي حقوق بشر، داراي وظيفه بررسي شکايات فردي بازداشت خودسرانه و صدور اظهارنظر و درخواست براي جبران خسارت است، اما قدرتي براي اعمال تحريم بر کشورهايي که از آن پيروي نمي‌کنند، ندارد.
ابوزبيده، مرد فلسطيني ۵۰ ساله‌اي است که در عربستان سعودي بزرگ شده و در سال ۲۰۰۲ بازداشت و به سيا تحويل داده شد. وي در ابتدا تحت عنوان "يک رهبر القاعده" توصيف شد، اما آژانس سازمان ملل در بازداشت خودسرانه در سال ۲۰۰۶ نتيجه‌گيري کرد که وي حتي عضو القاعده هم نيست. با اين حال وي از همان زمان، بدون چشم‌انداز آزادي، در گوانتانامو نگهداري مي‌شود.
پرونده ابوزبيده که روز جمعه به هيئت سازمان ملل ارسال شده، حاکي از آن است که وي تحت بازداشت خودسرانه نگهداري مي‌شود و در تأسيسات مخفي بازجويي سيا در تايلند، لهستان، مراکش، ليتواني، افغانستان و زندان آمريکا در گوانتانامو شکنجه شده است. وي همچنين دولت انگليس را بابت مشارکت در بازجويي و دريافت اطلاعاتي که تحت شکنجه به دست آمده، به "همدستي در عمل" متهم کرده و از آن شکايت کرده است.
اين نخستين باري است که اقدام حقوقي عليه انگليس، افغانستان، مراکش و تايلند بابت نقش آن‌ها در برنامه شکنجه و آزار سيا، انجام مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar