ایرنا/ با سپری شدن بیش از دو ماه از توافق آتش بس میان پاکستان و هند، دو کشور شاهد نقض مجدد آن بوده و آرامش نسبی در نوار مشترک مرز کشمیر با تبادل آتش میان نیروهای دو طرف برهم‌ خورد.

دولت اسلام‌آباد نسبت به نقض آتش بس در نوار مرزی به دهلی‌نو اعتراض کرده و نیروهای هندی را به اقدامات تحریک کننده در نوار مرزی کشمیر متهم‌ کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد: کاردار سفارت هند در اسلام‌آباد به وزارت امور خارجه پاکستان احضار و مراتب اعتراض کشور میزبان به تیراندازی مرزبانان هندی به خاک‌ پاکستان به وی ابلاغ شد.

این‌ مقام پاکستانی افزود که اسلام‌آباد تعهد به پیمان آتش بس مرزی و احترام به آن توسط نیروهای هندی را به دیپلمات ارشد این‌ کشور تذکر داد. منابع خبری گزارش دادند که رسانه‌های هندی نیز با انعکاس آتش بس شکننده این کشور با پاکستان، اسلام‌آباد را به نقض آتش بس متهم کردند.

این‌ اولین مورد ناآرامی‌ها در نوار مشترک مشترک مرزی پاکستان و هند پس از ۷۰ روز سپری شدن از توافق دو کشور برای آتش‌بس در مرزهای زمینی محسوب می‌شود.

از ۲۵ فوریه امسال (۷ اسفند ۹۹) آتش بس در مرزهای زمینی پاکستان و هند به طور کامل برقرار شد و ارتش‌های دو کشور متعهد به پیروی از آن و حل تمامی اختلافات از طریق مذاکره و تماس‌های مداوم میان مقام‌های بلندپایه نظامی یکدیگر شدند.

وزارت امور خارجه پاکستان آخرین بار کاردار هند را ۱۴ بهمن‌ سال گذشته احضار و به آنچه‌ که اسلام‌آباد آتشباری نظامیان‌ هند به داخل پاکستان و منطقه غیرنظامیان دانست به شدت اعتراض کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar