تسنیم/ رئیس اداره امنیت ملی افغانستان در نشست محرمانه پارلمان این کشور با تهدید رسانه‌ها تاکید کرد که هرکس با تروریست‌ها ارتباط برقرار کند با آن‌ها مثل تروریست برخورد خواهد شد.

«احمدضیا سراج» رئیس اداره امنیت ملی افغانستان در نشست محرمانه پارلمان این کشور با هشدار به رسانه‌ها گفت: «مطبوعات ما، سیاسیون و کارشناسان ما باید متوجه جنگ روانی دشمن باشند. کسانی که با تروریستان ارتباط برقرار می‌کنند و به نفع آن‌ها تبلیغات می‌کنند، با آن‌ها مثل یک تروریست برخورد می‌کنیم».

این اظهارات را «عارف رحمانی» نماینده ولایت «غزنی» در پارلمان افغانستان به نقل از رئیس امنیت ملی این کشور توییت کرده است.

رئیس امنیت ملی و رئیس ستاد ارتش افغانستان امروز (15 اردیبهشت) به نشست محرمانه پارلمان این کشور فراخوانده شده‌اند تا درباره رویدادهای امنیتی اخیر پاسخگو باشند.

این اظهارات احمدضیاء سراج درحالی صورت می‌گیرد که پیش از این رسانه‌ها در افغانستان نسبت به موانعی بر سر راه آزادی بیان هشدار داده بودند.

مرکز خبرنگاران افغانستان و 40 سازمان مدافع آزادی بیان و رسانه‌ها از سراسر جهان، حدود سه ماه پیش در نامه‌ای سرگشاده به شورای امنیت سازمان ملل از افزایش قتل‌های هدفمند خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کردند.

این سازمان‌ها همچنین نسبت به تاثیر مخرب این روند بر فضای مدنی آسیب پذیر، آزادی رسانه‌ها و حقوق دموکراتیک مرتبط با آن در افغانستان هشدار داده‌اند و از شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا در این زمینه فوری اقدام کند.

نامه افزوده بود که پس از امضا توافقنامه قطر در اسفند سال 1398 دستکم 11 خبرنگار و کارمند رسانه در افغانستان جان خود را از دست دادند که اکثر آن‌ها به خاطر حرفه خویش و به طور عمدی هدف قرار گرفتند.

به گفته سازمان‌های امضا کننده این نامه، اگرچه دولت افغانستان تلاش‌هایی برای حفظ حقوق رسانه‌های آزاد و آزادی بیان انجام داده است اما این اقدامات برای جلوگیری از خشونت علیه خبرنگاران و محاکمه عاملان آن‌ها کافی نیست و فرهنگ معافیت از مجازات همچنان پابرجاست.

در نامه آمده است که با درنظرداشت وضعیت کنونی افغانستان لازم است که شورای امنیت سازمان ملل و نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از جوانب دخیل در جنگ افغانستان بخواهد تا به خشونت علیه خبرنگاران پایان دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar