فارس/ طبق گزارش به روز شده سازمان جهانی بهداشت، در هفته منتهی به 12 اردیبهشت، مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در جهان افزایشی شش درصدی را نسبت به هفته قبل از آن داشته که در این میان سهم هند 25 درصد کل قربانیان بوده است.

به گزارش «تاس»، این نهاد در گزارش هفتگی به روز شده خود اعلام کرد: بعد از نُه هفته متوالی افزایشی، برای دومین هفته، تعداد موارد ابتلا به کرونا در سطح جهان در بالاترین سطح از زمان آغاز همه‌گیری با پنج میلیون و ۷۰۰ هزار ابتلای جدید قرار گرفت. تعداد فوتی‌های جدید هم روند افزایشی خود برای هفتمین هفته متوالی را طی کرد و بیش از ۹۳ هزار قربانی در یک هفته به ثبت رسید.
طبق این گزارش، این نهاد جهانی از ۵ میلیون و ۷۰۵ هزار و ۹۸۱ ابتلای جدید در سطح جهان و ۹۳ هزار و ۵۲۳ فوتی در فاصله ۲۶ آوریل تا دوم مه (۶ تا ۱۲ اردیبهشت) مطلع شد.
بیشترین رشد قابل توجه در موارد ابتلا (بیش از ۱۹ درصد) در جنوب شرقی آسیا به ثبت رسید که طبق طبقه‌بندی سازمان جهانی بهداشت هند را هم شامل می‌شود. میزان مرگ و میر در جنوب شرقی آسیا هم بیش از ۴۸ درصد افزایش داشته است.
هند با ثبت دو میلیون و ۵۹۰ هزار ابتلا، بیشترین موارد ابتلای هفتگی را در کشورهای درگیر داشته و بعد از آن برزیل با بیش از ۴۲۱ هزار مورد ابتلای جدید و آمریکا با بیش از ۳۴۶ هزار ابتلا قرار گرفته‌اند.
رویترز هم در همین خصوص گزارش داد در هفته مذکور، هند حدود نیمی از مبتلایان جدید را به خود اختصاص داد. در همین حال، این کشور دیروز مرز ۲۰ میلیون مبتلا را رد کرد و در شبانه‌روز گذشته برای چهاردهمین روز متوالی آمار بالای ۳۰۰ هزار مبتلا را (به طور دقیق ۳۸۲ هزار و ۳۱۵ مورد جدید ابتلا) را ثبت کرد و همچنین شاهد  سه هزار و ۷۸۰ فوتی جدید در شبانه‌روز گذشته بود.
طبق گزارش روز چهارشنبه این سازمان، هند ۴۶ درصد موارد ابتلا و ۲۵ درصد فوتی‌های جهانی را در هفت روز مورد ذکر به خود اختصاص داد.
سازمان جهانی بهداشت همچنین اعلام کرد کرونای انگلیسی در سه کشور دیگر هم شناسایی شد تا تعداد کشورهای درگیر با این نوع جهش یافته کووید به ۱۴۲ مورد برسد. نوع آفریقای جنوبی این ویروس هم تاکنون در ۹۷ کشور شناسایی شده است.
هند روز سه‌شنبه به دومین کشور جهان بعد از آمریکا تبدیل شد که تعداد موارد ابتلا به کرونای آن از ۲۰ میلیون نفر فراتر رفت. دیروز همچنین آمار رسمی قربانیان این کشور از ۲۲۰ هزار نفر عبور کرد.
این در حالی است که کارشناسان و کارکنان بهداشتی می‌گویند آمار واقعی بسیار بالاتر از آمار مذکور است. با این حال، دولت هند می‌گوید نرخ ابتلا از ۳۰ آوریل که ۴۰۰ هزار مورد ابتلای روزانه به ثبت رسید روندی کاهشی را طی کرده است.
«نارندا مودی» نخست‌وزیر هند به دلیل عملکردش در مقابله با همه‌گیری کرونا و در حالی که بیمارستان‌های این کشور با کمبود گسترده اکسیژن روبرو هستند، با انتقادات زیادی مواجه است. با این حال، حزب حاکم «بهاراتیا جانتا»، حزب وی در مقابل درخواست‌ها برای اعمال محدودیت‌های ملی جدید مقاومت می‌کند.
علاوه بر این، به دلیل خیز موارد فوتی، ظرفیت مراکز مخصوص سوزاندن اجساد هم تکمیل شده است. شورای وزیران هند اخیراً وضعیت موجود را «بحران قرن» نامید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar